Signalizácia v ochrane rastlín – 11/2018 - Jarné škodce repky
Veľký skok v oteplení za posledný týždeň zobudil krytonosov, ktorí poškodzujú stonky repky ozimnej. Pri zrážkach môžeme očakávať aj rozvoj hubových ochorení repky.
Krytonos repkový nalieta do porastov ako prvý pri teplotách 10-12°C Prelet krytonosa štvorzubého začína, keď sa denné teploty priblížia hranici 12°C a viac. Kritické číslo 1 ks na 40 rastlín je pre krytonosa repkového, pre krytonosa štvorzubého je kritické číslo 4-6 chrobákov za 3 dni v Mőrickeho miske alebo 2 chrobáky priemerne za 3 dni na jeden lepový pás. Chrobáky po prelete do porastov repky ešte asi dva týždne žerú a pária sa, potom začnú samičky klásť vajíčka. Na ošetrovanie teda zostáva pomerne dlhé obdobie, netreba sa unáhliť, radšej vyčkať na dosiahnutie kritického čísla. Pripomínam, že krytonos repkový nalieta do porastov ako prvý a je väčší, imága dosahujú veľkosť 3-4 mm. Po naletení na porast, počas úživného žeru, vyžierajú imága do listov a stoniek malé otvory a následne kladú samičky vajíčka do hornej časti stoniek. Vyliahnuté larvy vyžierajú stržeň stonky smerom dolu. Vyvinuté larvy veľkosti 6-8 mm, opúšťajú stonku nad zemou a kuklia sa v pôde. Oslabené stonky sa lámu.
Krytonos štvorzubý je menší ako repkový, 2,5 - 3,5 mm, na krovkách pri štítku má bielu škvrnu. Larvy dorastajú do 4 - 5 mm. Na porasty nalietava neskôr ako krytonos repkový, pri teplotách 12 - 14°C, jeho škodlivosť je menšia. Samičky kladú vajíčka do listových stopiek alebo okolia žiliek listov. Larvy sa živia v strednej žilke listu, listovej stopke a neskôr v byliach. Rastliny sú oslabené.
Autorizovaných prípravkov, ktoré pôsobia zároveň proti obidvom druhom krytonosov je dostatočne veľa, preto si treba aplikovať účinné látky tak ako je na etikete. Na zabránenie vzniku rezistencie pyretroidy neaplikujte viac ako 2x za sebou počas sezóny ! Pyretroidy sú etofenprox Trebon 30 EC (max.1x za vegetáciu), beta-cyfluthrin Bulldock 25 EC (3x), deltamethrin Decis EW 50 (2x) alebo Delta EW 50, Decis Protech (2x), Delcaps 050 CS a Deltop 050 CS (1x len krytonos štvorzubý, Sparviero (1x), Poleci, Decision alebo Desha 2,5 EC, lambda-cyhalothrin Karate Zeon 5 CS, Gunner, Lambada alebo Kaiso Sorbie (1x), Sparviero (2x len krytonos štvorzubý), zeta-cypermethrin Fury 10 EW (1-2x) a gamma-cyhalothrin Nexide (2x) alebo Rapid (2x), alpha-cypermethrin Vaztak 10 EC, Eribea (semenné porasty max. 2x, len do BBCH 57) a Vaztak Active. Pyretroidy sú kontaktné prípravky a aj keď sú zaradené ako Vč3 – prípravok pre včely s prijateľným rizikom pri dodržaní dávky a koncentrácie, platí zásada: Aplikujte v mimoletovom čase včiel, najlepšie neskoro večer!
Prípravky s kombinovaným účinkom pyretroidu a organofosfátu, prípadne pyretroidu a neonikotinoidu sú cypermethrin+chlorpyrifos Nurelle D, deltamethrin+thiacloprid Proteus 110 OD (2x), beta-cyfluthrin+chlorpyrifos Pyrinex Supreme (1x), Prípravky obsahujú dve účinné látky s rôznym mechanizmom účinku. Takáto kombinácia oddiaľuje vznik rezistencie škodcov. Pre včely sú zaradené ako Vč1 – jedovaté a ich použitie na kvitnúce porasty, aj keď tam kvitnú len buriny navštevované včelami, je zakázané aj v prípade, že včely nelietajú ! Rovnako používajte aj čisté organofosfáty chlorpyrifos Dursban Delta (2x) alebo Insodex 480 EC alebo Pyrifos 480 EC. Posledné dva sú povolené len proti krytonosovi repkovému.
Bioracionálne prípravky na báze neonikotinoidov thiacloprid Bariard (3x) alebo Biscaya 240 OD (2x) alebo Calypso 480 SC (2x) alebo Ecail Ultra (2x), acetamiprid Mospilan 20 SP (1x) používajte rovnako ako pyretroidy, sú zaradené ako Vč3.
Choroby repky na začiatku vegetácie
Už na jeseň napáda repku fómová hniloba Leptosphaeria maculans (anamorfa - Phoma lingam), hubové ochorenie typické pre kapustovité rastliny. Prejavuje sa nepravidelnými bledými škvrnami posiatymi čiernymi bodkami pykníd, na listoch aj stonkách repky. Na stonkách sú škvrny ohraničené čiernym pletivom, čo spôsobuje praskanie stoniek najčastejšie tesne nad povrchom pôdy. Cez praskliny sa dostávajú do stonky ďalšie patogény a stonka hnije. Následkom hniloby stonky môže odumrieť celá rastlina. Fómová hniloba má za následok horšie prezimovanie repky, vyskytuje sa v ohniskách. Choroba však poškodzuje rastliny počas celej vegetácie a napáda aj listy a pri neskorej infekcii aj šešule a samotné semená repky. Šírenie podporuje vysoká vzdušná vlhkosť, kedy dochádza k druhotným infekciám z napadnutých rastlín na zdravé. Patogén prežíva na napadnutých pozberových zvyškoch, preto je na prvom mieste preventívna ochrana: zaorávanie pozberových zvyškov a pestovanie repky na tom istom pozemku až po štyroch rokoch. Aj prehnojenie dusíkom prispieva k ľahšiemu napadnutiu rastlín patogénom. Dôležitá je celkove dobrá kondícia porastov.
Samotnú fómovú hnilobu potláčajú autorizované prípravky s účinnou látkou tebuconazole Erasmus, Darcos, Albukol, Orius 25 EW, Tebucur 250 EC, Tubosan, Mystic, Bucon PI, Tebucur, Tebusha25%EW, MV-Tebucol, Agrozol alebo Tebucosh 25 EW (max.2x), boscalid+dimoxystrobin Pictor (max.2x), boscalid+metconazole Efilor, fluopyram Propulse, metconazole Caramba, prothioconazole+tebuconazole Tilmor, Corinth (max.2x), Prosaro 250 EC alebo Traper difenoconazole+paclobutrazol Toprex, difenoconazole+tebuconazole Magnello, difenoconazole Score, thiphanate+methyl Yamato alebo Topsin 500 SC a azoxystrobin+tebuconazole Mirador Forte. Šetrný k životnému prostrediu je prípravok s obsahom oospór huby Pythium oligandrum Drechsler s obchodným názvom Polyversum povolený 2x za vegetáciu.