Úvod / Pôdohospodárstvo podľa tém / Spoločná poľnohospodárska politika 2023-2027 / Informácie a správy

Európska komisia predkladá možnosti zjednodušenia s cieľom znížiť zaťaženie poľnohospodárov v EÚ

27-02-2024
(zdroj: www.ec.europa.eu)

Európska komisia zaslala belgickému predsedníctvu dokument, v ktorom načrtla prvé možné opatrenia na pomoc pri znižovaní administratívnej záťaže na pleciach poľnohospodárov. V dokumente sa uvádza celý rad krátkodobých a strednodobých opatrení, ktoré možno prijať na dosiahnutie zjednodušenia.

Opatrenia uvedené v dokumente zohľadňujú príspevky vnútroštátnych správnych orgánov, hlavných poľnohospodárskych organizácií EÚ a výboru Európskeho parlamentu pre poľnohospodárstvo.

Komisia v marci začne online prieskum zameraný priamo na poľnohospodárov. Táto cielená konzultácia pomôže identifikovať ich hlavné zdroje obáv a pochopiť zdroje administratívnej záťaže a zložitosti vyplývajúce z pravidiel SPP, ako aj iných pravidiel EÚ pre potraviny a poľnohospodárstvo v EÚ a ich uplatňovania na vnútroštátnej úrovni. Tento prieskum poskytne už v lete jasnejší obraz o hlavných administratívnych prekážkach, ktoré poľnohospodári vnímajú a ktorým čelia. Jeho výsledky budú zahrnuté do podrobnejšej analýzy, ktorá sa uverejní na jeseň 2024.

Komisia tiež navrhuje krátkodobé a strednodobé opatrenia, ktoré by mohli priniesť určitú úľavu pre poľnohospodárov, ale aj pre vnútroštátne správne orgány, ktoré predstavujú prvé kontaktné miesto pre poľnohospodárov a sú zodpovedné za riadenie a vyplácanie finančných prostriedkov EÚ.

  1. Komisia navrhuje zjednodušiť niektoré požiadavky kondicionality, ktoré musia poľnohospodári EÚ spĺňať. Súbor základných noriem – označovaných ako GAEC (dobré poľnohospodárske a environmentálne podmienky), ktoré musia všetci poľnohospodári dodržiavať, aby získali podporu v rámci SPP, sa za určitých okolností ukázal ako náročný. Navrhuje do polovice marca zmeniť pravidlá týkajúce sa prvej normy (GAEC 1), v ktorej sa stanovuje požiadavka, aby sa od referenčného roku 2018 v EÚ zachovali stabilné plochy s trvalým trávnym porastom, tak, aby sa zabezpečilo, že sa zohľadnia štrukturálne zmeny spôsobené zmenou trhovej orientácie a znížením počtu hospodárskych zvierat, čím sa zabezpečí, že poľnohospodári nebudú pri svojej práci penalizovaní, a pomôže znížiť záťaž.

Komisia takisto preskúma, ktoré poľnohospodárske postupy môžu byť možné počas citlivých období pri plnení povinnosti pokryť pôdu podľa normy GAEC 6. Komisia takisto nabáda všetky zainteresované strany, aby sa podelili o svoj názor na administratívnu záťaž, ktorá môže byť spojená so smernicou o dusičnanoch. Možno tak urobiť prostredníctvom online verejnej konzultácie otvorenej do 8. marca 2024.

  1. Komisia navrhuje zjednodušiť metodiku pre určité kontroly s cieľom znížiť počet návštev v poľnohospodárskych podnikoch zo strany vnútroštátnych správnych orgánov až o 50 %. Navrhuje tiež zefektívniť a objasniť, ako posúdiť kvalitu systému monitorovania plôch. Ide o systém založený na automatizovanej analýze satelitných snímok z programu Copernicus.
  2.  Komisia navrhuje objasniť používanie pojmu vyššia moc a výnimočné okolnosti. Táto právna koncepcia umožňuje, že sa poľnohospodárom, ktorí nemôžu splniť všetky svoje požiadavky SPP z dôvodu výnimočných a nepredvídateľných udalostí mimo ich kontroly (napríklad v prípadoch veľkého sucha alebo povodní) neukladajú sankcie.

Komisia vo svojom dokumente uvádza aj ďalšie strednodobé opatrenia, ktoré môžu znížiť zaťaženie poľnohospodárov, najmä menších poľnohospodárov, a môže zvážiť navrhnutie zmien základných nariadení o SPP, na ktorých sa dohodli Európsky parlament a Rada v roku 2021.

Jedným z predložených návrhov môže byť vyňatie malých poľnohospodárskych podnikov s rozlohou menej ako 10 hektárov z kontrol súvisiacich s dodržiavaním požiadaviek kondicionality (GAEC). 

Okrem toho, ak by sa základné nariadenia zmenili v strednodobom horizonte, GAEC 8 o pôde ležiacej úhorom, GAEC 7 o striedaní plodín a GAEC 6 o pokrytí pôdy by sa mohli preskúmať s cieľom ďalej znížiť zaťaženie poľnohospodárov.

S cieľom ďalej reagovať na súčasnú krízovú situáciu v odvetví poľnohospodárstva Komisia pracuje aj na opatreniach na zlepšenie postavenia poľnohospodárov v potravinovom reťazci a ich ochranu pred nekalými obchodnými praktikami, ktoré budú čoskoro predstavené. 

Výťah a preklad z originálu

Zdroj:

https://ec.europa.eu/commission/presscorner/detail/en/ip_24_1002