Úvod / Pôdohospodárstvo podľa tém / Ekonomika, financie, trh / Odborné články

Globálne ceny potravín v januári ďalej klesali

16-02-2023
(zdroj: www.fao.org)

Ako v piatok informovala Organizácia Spojených národov pre výživu a poľnohospodárstvo, referenčný index medzinárodných cien potravinových komodít v januári klesol už desiaty mesiac po sebe.

Index cien potravín FAO dosiahol v januári v priemere 131,2 bodu, čo je o 0,8 % menej ako v predchádzajúcom mesiaci a o 17,9 % menej ako jeho maximum dosiahnuté v marci 2022. Index sleduje mesačné zmeny medzinárodných cien bežne obchodovaných potravinových komodít. Januárový pokles spôsobili indexy cien rastlinných olejov, mliečnych výrobkov a cukru, zatiaľ čo indexy cien obilnín a mäsa zostali zväčša stabilné.

V januári sa index cien obilnín FAO oproti decembru v podstate nezmenil (vzrástol len o 0,1 %) a bol o 4,8 % vyšší ako pred rokom. Medzinárodné ceny pšenice klesli o 2,5 %, keďže produkcia v Austrálii a Ruskej federácii prekonala očakávania. Svetové ceny kukurice mierne vzrástli v dôsledku silného dopytu po vývoze z Brazílie a obáv zo sucha v Argentíne. Medzinárodné ceny ryže však oproti decembru vyskočili o 6,2 % pod vplyvom obmedzenej dostupnosti, silného miestneho dopytu v niektorých ázijských vyvážajúcich krajinách a pohybu výmenných kurzov.

Index cien rastlinných olejov FAO v januári klesol o 2,9 %. Svetové ceny palmového a sójového oleja klesli v dôsledku tlmeného globálneho dopytu po dovoze, zatiaľ čo ceny slnečnicového a repkového oleja sa znížili v dôsledku dostatočnej dostupnosti na vývoz.

Index cien mliečnych výrobkov FAO bol v priemere o 1,4 % nižší ako v decembri, pričom ceny masla a sušeného mlieka mali klesajúcu tendenciu v dôsledku nižšieho dopytu zo strany popredných dovozcov a zvýšených dodávok z Nového Zélandu. Svetové ceny syrov mierne vzrástli, k čomu prispelo oživenie potravinárskych služieb a maloobchodného predaja v západnej Európe po novoročných sviatkoch, ako aj menové pohyby.

Index cien mäsa FAO sa v januári zmenil len nepatrne (oproti decembru klesol len o 0,1 %), keďže dostatok vývozných zásob zaťažil ceny hydinového, bravčového a hovädzieho mäsa, zatiaľ čo vývozné ceny ovčieho mäsa vzrástli v dôsledku silnejšieho dovozného dopytu.

Index cien cukru FAO klesol oproti decembru o 1,1 %. Silný pokrok v zbere úrody v Thajsku a priaznivé poveternostné podmienky v Brazílii prevážili nad vplyvom na ceny spôsobeným obavami z nižšej úrody v Indii, vyššími cenami benzínu v Brazílii, ktoré podporujú dopyt po etanole, ako aj posilnením brazílskeho realu voči americkému doláru.

Výťah a preklad z originálu

Zdroj:

https://www.fao.org/newsroom/detail/global-food-prices-decline-further-in-january/en