Úvod / Informácie / Stroje a zariadenia / Rôzne

Robotické plečky

23-01-2018
(zdroj: https://www.sciencedaily.com, American Society of Agronomy)

Technológia poskytuje alternatívu k herbicídom, či ručnému odstraňovaniu buriny.

Budúcnosť odstraňovania buriny prichádza vo forme robota. Robotické plečky môžu nájsť svoje využitie aj v špeciálnych plodinách, ako je šalát, brokolica, paradajky a cibuľa.

Potreba automatických robotov na ničenie burín vychádza z dvoch problémov. Jedným z nich je nedostatok herbicídov dostupných na použitie v špeciálnych plodinách. Ďalšou je skutočnosť, že ručné odstraňovanie burín sa stáva čoraz drahším. Bez pesticídov by museli pestovatelia zamestnávať ľudí na ručné odstraňovanie burín. Vytrhávanie burín ručne je pomalé a náklady na pracovnú silu sú čoraz drahšie. To motivuje niektorých pestovateľov, aby vyhľadávali robotov na odstraňovanie burín. Technológia sa naozaj začína komerčne využívať a predstavuje ekonomický stimul.
Vedci z univerzity v Kalifornii spolu so spoločnosťami testujú robotické plečky. Roboty využívajú malé lopatky, ktoré sa vysypávajú a vysúvajú tak, aby odstránili burinu bez poškodenia plodín. Aj keď technológia nie je ešte dokonalá, stáva sa čoraz lepšou a napreduje.

Obr. 1: Práca robotických plečiek v šaláte

Obr. 1: Práca robotických plečiek v šaláte

Roboty na odstraňovanie burín sú naprogramované tak, aby rozpoznali vzor a dokázali identifikovať rozdiel medzi rastlinou a pôdou. V súčasnosti však majú problémy so zisťovaním rozdielu medzi burinou a plodinou.
Niektoré firmy testujú stroje, aby dokázali odlíšiť šalát od buriny. Tiež pracujú s univerzitnými inžiniermi na systéme, ktorý stanovuje plodiny, aby sa im robot vyhol.
 
Problém so strojmi nastáva práve teraz a existuje obrovský priestor na zlepšenie. Neschopnosť rozoznať rozdiel medzi burinami a plodinami si vyžaduje, aby boli pestovatelia pri ich používaní veľmi presní. Riadky musia byť rovnejšie, čistejšie a uniformnejšie, pretože stroje nie sú zatiaľ také sofistikované.
 
Robotické plečky sa už dlhšiu dobu nachádzajú na trhu. Pre niektorých pestovateľov je to dobrá investícia z hľadiska dlhodobého ničenia burín. Iní si myslia, že je to finančne neúnosné preto čakajú na technológiu, kým sa zlepší a zlacnie.
Roboty predstavujú budúcnosť odstraňovania burín v špeciálnych plodinách. Kvôli vyšším nákladom na pracovnú silu a ďalším stimulom na ekologické pestovanie s obmedzeniami na používanie herbicídov ich čoraz častejšie využívajú európski pestovatelia.
Najdôležitejšia je fyzická kontrola buriny. Okrem šalátu sa výskum vo vývoji sústreďuje aj na zeleninu, ako sú napríklad paradajky a cibuľa. Každá plodina bude vyžadovať iný systém. Robotické plečky dokážu vykonať lepšiu prácu než herbicídy, výhodou je, že táto elektronická technológia je veľmi flexibilná a dá sa ľahko prispôsobiť na rôzne druhy zeleniny.

Zdroj: American Society of Agronomy. "Robotic weeders: To a farm near you? Technology provides alternative to herbicides, hand-weeding." ScienceDaily. ScienceDaily, 10 January 2018.

Spracoval: Ing. Andrea Lehotayová, PhD.