Úvod / Pôdohospodárstvo podľa tém / Signalizácia / Signalizačné správy

Signalizácia v ochrane rastlín – 18/2018 - Škodcovia a choroby strukovín

06-07-2018
Ing. Alena Škuciová | [email protected]
ÚKSÚP – OKOR Topoľčany

Najvážnejším škodcom je na hrachu voška hrachová. Bezkrídla živorodá samička meria 3,5-5,5 mm, má zelenú, niekedy červenkastú farbu. Je to najväčšia voška škodiaca na poľných plodinách. Škodí vyciciavaním štiav a vylučovaním sladkých výlučkov. Cicanie znižuje úrodu. Vyskytuje sa hniezdovito, preto je vhodné lokálne ošetrenie. Hľadať ju treba v rastových vrcholoch ukrytú medzi listami. Prezimuje vo forme vajíčok na viacročných bôbovitých rastlinách, ale môžu prezimovať aj dospelé vošky. Prelet z primárnych hostiteľov býva obyčajne v máji, tento rok je vegetácia skoršia, môžeme očakávať prelet začiatkom mája. Voška hrachová napáda množstvo bôbovitých, najmä lucernu a hrach. Na sekundárnom hostiteľovi má 4-6 generácií. Chladné dažde a vietor znižujú populáciu vošiek. Prah škodlivosti je 3-5 jedincov na jednu rastlinu.

Autorizované sú prípravky na báze cypermethrinu Cyperkill 25 EC, Cythrin 250 EC, Rafan, Supersect, Cyperkill Max, ktorý je autorizovaný aj na húsenice mory gama a listárika čiarkovaného okrem hrachu aj do fazule a lupiny a proti obaľovačovi hrachovému v hrachu a fazuli. Ďalej účinkujú proti voškám prípravky na báze gamma-cyhalothrinu NexideRapid aj proti zrniarke hrachovej, lambda-cyhalothrinu Karate Zeon 5 SC, Markate 50 a Gunner, Lambada tiež na listárika a obaľovača hrachového aj v bôbe, cypermethrinu+chlorpyrifosu Nurelle D, deltamethrin Scatto aj proti listárikovi a vo fazuli aj proti húseniciam, na báze thialoclopridu Bariard, Biscaya 240 OD Ecail Ultra alebo špecialista na vošky pirimicarb Pirimor 50 WG aj vo fazuli na zrno. Len na listárika čiarkovaného je povolený zeta-cypermethrin Fury 10 EW. Na menej významné použitie v hrachu je povolená aj kombinácia detamethrin+thiacloprid Proteus 110 OD.

Koncom mája vyliezajú z pôdy dospelce strapky hrachovej. Je to drobný čiarkovitý hmyz veľkosti 1,4-1,8 mm s obrvenými krídlami. Má jednu generáciu do roka. Škodí na hrachu, fazuli, bôbe, šošovici, sóji a ďalších druhoch z čeľade vikovitých. Vyhovujú jej suché lokality. Vlhké daždivé počasie môže obmedziť množstvo strapiek. V dôsledku cicania sa deformujú stonky a vegetačné vrcholy, môžu zasychať a opadávať kvety, poškodené listy majú striebristé škvrny a deformujú sa. Na hrachu je orientačné kritické číslo 20 vajíčok alebo vyliahnutých lariev na 10 kvetných pukov. Autorizované sú prípravky len do bôbu sú na báze deltamethrinu Decis EW 50, Delta EW 50, alpha-cypermethrinu Vaztak 10 ECEribea (max.2x), na báze tau-fluvalinate Mavrik 2 F proti voške makovej. V hrachu na zrno je povolený alpha-cypermethrin Vaztak Active, ktorý je povolený aj v bôbe na zrno proti strapkám a voške makovej a v hrachu na zrno proti obaľovačovi hrachovému, deltamethrin Scatto a lambda-cyhalothrin Karate Zeon 5 CS tiež proti listárikom aj v hrachu.

Na sóji je najnebezpečnejší roztočec chmeľový. Imága majú dve typické tmavé škvrny na chrbte a štyri páry nôh. Samička je 0,5 mm dlhá; samček je menší a štíhlejší. Cicanie na spodnej strane listov môže spôsobiť ich spálenie. Nie sú povolené žiadne prípravky.

Na šošovici je najnebezpečnejší plodomor šošovicový. Imága sú komárovitý hmyz veľkosti 1,4-1,8 mm, liahnu sa koncom mája a začiatkom júna na poliach kde bola minulý rok šošovica. Samičky prelietajú na šošovicu a kladú vajíčka do kvetných pukov veľkosti do 4,5 mm, väčšie puky nenapádajú. Do jedného puku nakladie samička niekoľko vajíčok. Larvy vyliahnuté v kvetných pukoch cicajú kvetné lupienky a bázu piestikov a tvoria na nich hálky.  Príznakmi sú   zdurené a zatvorené kvetné puky. Strata na úrode môže dosiahnuť až 80 %.

Na hrachu škodí plodomor hrachový podobným spôsobom, kritické číslo je 1 znáška vajíčok na 3 rastliny alebo 27 znášok na 1 m².

V šošovici sú povolené účinné látky deltamethrin v prípravkoch Decis EW 50, Delta EW 50, lambda-cyhalothrin v Karate Zeon 5 SC, v bôbe je povolený tau-fluvalinate Mavrik 2 F.

Biologický prípravok s obsahom Bacillus thuringiensis ssp. kurstaki  Lepinox Plus je povolený v hrachu a fazuli proti húseniciam sivkavca stavikrvového, mory bavlníkovej, psoty rajčiakovej a moličky kapustovej, ktoré tiež škodia na strukovinách.

Z chorôb sa na strukovinách môže prejaviť múčnatka hrachová, ktorá tvorí sivobiely múčnatý povlak na ktorejkoľvek časti rastliny, silne napadnuté rastliny žltnú až odumierajú. Napadnuté struky sú menšie a deformované. Autorizovaný je prípravok na báze síry Sulfurus.

Pleseň hrachová sa prejavuje na mladých rastlinách ich zhrubnutím a deformáciou, rastliny sú metlovité, bledé, za vlhkého počasia sú spodné listy pokryté sivohnedým povlakom konídionosičov. Sekundárna infekcia tvorí drobné škvrny na vrchnej strane listov a prílistkov, zostávajú matné, pletivá hrubnú až praskajú. Môže napádať aj kvety, ktoré opadávajú. Struky majú žltkasté škvrny, vo vnútri s bielymi povlakmi, často nevytvoria semená. Povolený je chlorothalonil v prípravku Bravo 500 1-3x v závislosti od infekčného tlaku. Účinkuje zároveň aj proti antraknózam.

Pleseň sivá tvorí drobné škvrny na vrchnej strane listov a prílistkov, zostávajú matné, pletivá hrubnú až praskajú. Môže napádať aj kvety, ktoré opadávajú. Struky majú žltkasté škvrny, vo vnútri s bielymi povlakmi, často nevytvoria semená. Nie sú autorizované žiadne fungicídy do strukovín.

Prípravok s kombináciou účinných látok azoxystrobin+difenoconazole Askon je povolený na menej významné použitie vo fazuli proti múčnatkám, v hrachu čerstvom bez strukov aj na semeno proti múčnatkám, plesniam a hrdzi.

Komplexne proti antraknóze a bielej hnilobe je povolený v hrachu, lupine a sóji na menej významné použitie aj biologický prípravok s obsahom oospór Pythium oligandrum Drechsler Polyversum.