Úvod / Novinky

42. zasadnutie konferencie FAO 14. – 18. júna 2021

15-06-2021
(zdroj: www.fao.org)

Konferencia sa koná každé dva roky a je najvyšším riadiacim orgánom FAO. Určuje politiku organizácie, schvaľuje rozpočet a dáva odporúčania členom v otázkach potravín a poľnohospodárstva.

Konferencia FAO sa koná vôbec prvýkrát vo virtuálnom režime. Na otváracom zasadnutí sa zúčastnil rekordný počet účastníkov z celého sveta - viac ako 1 300 ľudí, vrátane 119 ministrov a námestníkov ministra.

  • Konferencia začala správami talianskeho prezidenta Sergia Mattarellu a pápeža Františka.

Predseda Mattarella vyzdvihol dopady COVID-19 na agropotravinárske systémy a vyzval na: dosiahnutie cieľov trvalo udržateľného rozvoja; riešenie rastúcej potravinovej neistoty a prechod na udržateľný rozvoj v rámci cieľa –„nulový hlad“. 

Posolstvo pápeža Františka predniesol stály pozorovateľ Svätej stolice pri FAO monseigneur Fernando Chica Arellano. V posolstve pápež vyzýval na kultúru starostlivosti a mieru a na odmietnutie ľahostajnosti. Pápež zdôraznil potrebu rozvoja obehového hospodárstva, ktoré zaručuje zdroje pre všetkých; prijímania politík, ktoré môžu riešiť štrukturálne príčiny zvyšujúceho sa hladu, podpory udržateľného a diverzifikovaného poľnohospodárstva, maximálneho využitia inovácií a podpory malých poľnohospodárov. 

  • Generálny riaditeľ FAO, Qu Dongyu sumarizoval výzvy, ktorým dnešný svet čelí - medzi nimi hlavne dopady COVID-19, rastúci hlad a akútna potravinová neistota, ale aj podvýživa, nedostupná zdravá strava, endemická chudoba a nerovnosť.

Načrtol niektoré z kľúčových inovatívnych a digitálnych iniciatív agentúry OSN v potravinárstve a poľnohospodárstve:

  • iniciatíva „ruka v ruke“, ktorá pomáha najmenej zvýhodneným krajinám a ľuďom pri odstraňovaní chudoby, ukončení hladu a podvýživy a pri znižovaní nerovností. K iniciatíve sa zatiaľ pripojilo tridsaťdeväť členov FAO;
  • geopriestorová platforma v rámci iniciatívy Ruka v ruke s analýzou veľkých dát a pokročilým geopriestorovým modelovaním má viac ako 38 000 používateľov z takmer všetkých členov FAO;
  • program 1 000 digitálnych dedín, ktorý sa zameriava na digitálne technológie na zlepšenie produkcie a agro-obchodného riadenia. 

 

  • Na tohtoročnej konferencii členovia FAO prijmú strategický rámec na roky 2022 - 2031, ktorým sa bude riadiť práca organizácie na nasledujúcich desať rokov.

Cieľom tohto rámca je podpora Agendy 2030 pre trvalo udržateľný rozvoj prostredníctvom transformácie na efektívnejšie, inkluzívnešie, odolnejšie a udržateľnešie agropotravinárske systémy pre zlepšenie výrobuy, výživy, životného prostredia a života.

  • Okrem strategického rámca majú členovia FAO schváliť aj pracovný program a rozpočet na roky 2022-23 a strednodobý plán na roky 2022-25.

Výťah a preklad z originálu

Zdroj:

http://www.fao.org/news/story/en/item/1411726/icode/