FAO uvádza na trh praktické nástroje na podporu sekvestrácie pôdneho organického uhlíka
Organizácia OSN pre výživu a poľnohospodárstvo (FAO) uviedla na trh dva praktické nástroje určené na podporu udržiavania a sekvestrácie organického uhlíka v pôde, čo je kľúčový nástroj opatrení v oblasti klímy.
Sekvestrácia uhlíka zahŕňa odstraňovanie oxidu uhličitého z atmosféry vo forme pôdneho organického uhlíka (POU), pričom zachytávanie CO2 v pôde sa považuje za účinný spôsob znižovania skleníkových plynov. Pôda bohatá na uhlík je zdravšia a úrodnejšia, a tak užitočnejšia pre poľnohospodárov a zároveň môže pomôcť splniť ciele Parížskej dohody o zmene klímy a ciele trvalo udržateľného rozvoja.
Dva predstavené produkty, súčasť iniciatívy RECSOIL, sú:
- globálna mapa, ktorá ukazuje, koľko a kde je možné CO2 zachytiť v pôdach – GSOCseq
- technická príručka osvedčených postupov na sekvestráciu a udržiavanie zásob POU v pôdach.
GSOCseq je prvým globálnym odhadom potenciálu sekvestrácie POU podľa krajín na celom svete. Výsledná mapa ponúka rôzne vrstvy informácií, ktoré používateľom pomáhajú vizualizovať dôležité údaje, ako sú počiatočné zásoby POU a odhadované zásoby POU v rámci rôznych scenárov udržateľného manažmentu pôdy, ako aj relatívne miery sekvestrácie pre každý scenár.
Druhý produkt je súhrnom osvedčených postupov pre poľnohospodárov o tom, ako udržiavať zásoby POU a ako zachytávať CO2. Technická príručka je výsledkom trojročného spoločného úsilia viac ako 400 špecialistov z celého sveta. Je prvým pokusom zozbierať osvedčené postupy obhospodarovania pôdy podložené spoľahlivými vedeckými údajmi o vplyvoch týchto postupov na obsah POU v rámci širokého spektra prostredí a spôsobov využívania krajiny.
Výťah a preklad z originálu
Zdroj: