Na zvrátenie degradácie pôdy v Európe sú potrebné naliehavé opatrenia
Degradácia pôdy ohrozuje našu konkurencieschopnosť, potravinovú bezpečnosť, poľnohospodársku produktivitu, biodiverzitu a odolnosť voči extrémnym výkyvom počasia a zmene klímy. Spoločné úsilie na úrovni EÚ, vnútroštátnej a miestnej úrovni sa zameriava na obnovu zdravia pôdy.
Správa o stave pôdy v Európe 2024, ktorá bola predstavená na fóre zainteresovaných strán Strediska EÚ pre monitorovanie pôdy, hodnotí stav degradácie pôdy v EÚ a ďalších krajinách Európskeho hospodárskeho priestoru vrátane Ukrajiny, Turecka a západného Balkánu. Poukazuje na alarmujúci stav a trendy (degradácia pôdy sa v posledných rokoch výrazne zhoršila) a zdôrazňuje potrebu okamžitých opatrení na zvrátenie tohto trendu.
Napríklad celková erózia pôdy v EÚ sa odhaduje na 1 miliardu ton ročne. V súčasnosti je približne štvrtina (24 %) pôdy EÚ postihnutá vodnou eróziou, najmä na ornej pôde, pričom prognózy hovoria o možnom náraste o 13 - 25 % do roku 2050. Neudržateľná vodná erózia postihuje približne tretinu (32 %) poľnohospodárskej pôdy. Mechanické miešanie pôdy, ktoré je bežnou praxou v poľnohospodárstve, môže tiež iniciovať degradáciu pôdy. Tento jav, nazývaný erózia obrábaním pôdy, môže mať významný vplyv na obrábané polia. Medzi ďalšie formy erózie patrí okrem iného veterná erózia a zber plodín.
Narastá aj nerovnováha živín: odhaduje sa, že v súčasnosti postihuje 74 % poľnohospodárskej pôdy. Tieto zmeny v zložení pôdy môžu mať negatívne dôsledky. Zvyšuje sa napríklad nadbytok dusíka, ktorý môže byť škodlivý pre ľudské zdravie, plodiny, ekosystémy a klímu. Medzitým sa v poľnohospodárskych oblastiach znižuje obsah organického uhlíka v pôde, ktorý je nevyhnutný na udržanie zdravej pôdy. Odhaduje sa, že v rokoch 2009 až 2018 sa z minerálnej zeminy ornej pôdy v EÚ a Spojenom kráľovstve stratilo 70 miliónov ton tohto organického uhlíka.
Znepokojujúca je aj degradácia rašelinísk. Tieto mokrade sú základnými zásobníkmi uhlíka: absorbujú skleníkové plyny z atmosféry a ukladajú ich, čím prispievajú k zmierňovaniu zmeny klímy. Keď sa rašeliniská znehodnotia, môžu tieto plyny uvoľňovať späť do atmosféry. V EÚ je odvodňovanie rašelinísk zodpovedné za približne 5 % celkových emisií skleníkových plynov. Odhaduje sa, že 50 % rašelinísk v EÚ je v súčasnosti degradovaných a mnohé z nich sú nenapraviteľne poškodené.
Mimo EÚ je situácia podobne zúfalá - najmä na Ukrajine, kde vojenské aktivity spôsobili vážne poškodenie pôdy. Odhaduje sa, že viac ako 10 miliónov zo 60 miliónov hektárov ukrajinskej pôdy je znehodnotených v dôsledku ruskej invázie. Náprava týchto škôd môže trvať desaťročia alebo dokonca storočia. V Turecku má približne 1,5 milióna hektárov pôdy problémy so slanosťou, čo môže mať vplyv na poľnohospodársku produktivitu aj na zdravie ekosystémov. Západný Balkán hlási viac ako 100 identifikovaných kontaminovaných alebo potenciálne kontaminovaných lokalít v dôsledku banskej a priemyselnej činnosti, hoci skutočný rozsah znečistenia pôdy v týchto oblastiach zostáva neznámy.
Pôdne observatórium EÚ (EUSO ) už položilo základy pre lepšie monitorovanie pôdy pomocou moderných nástrojov na zlepšenie kvality údajov o erózii pôdy, obsahu organického uhlíka v pôde a nerovnováhe živín. Spolu s ďalšími formami spolupráce a sieťami monitorovania pôdy EUSO tiež umožňuje lepšie pochopiť, ako poľnohospodárske postupy a zmena klímy ovplyvňujú pôdu v Európe.
Cieľom právneho predpisu EÚ o monitorovaní pôdy je zabezpečiť presnejšie hodnotenie degradácie pôdy vytvorením monitorovacieho rámca, podporiť udržateľné hospodárenie s pôdou a identifikovať potenciálne kontaminované lokality. Štandardizuje sa ním zber údajov v členských štátoch EÚ, čím sa zabezpečí, že poznatky získané prostredníctvom EUSO a iniciatív, ako je rámcový prieskum využívania pôdy/povrchovej pokrývky (LUCAS-Soil), sa budú účinne uplatňovať.
V rámci spoločnej poľnohospodárskej politiky (SPP) sa udržateľné využívanie poľnohospodárskej pôdy už podporuje prostredníctvom strategických plánov SPP vo všetkých členských štátoch kombináciou povinných a dobrovoľných opatrení pre poľnohospodárov. V období rokov 2023 - 2027 bude 47 % európskej poľnohospodárskej pôdy (v porovnaní s 15 % v minulosti) dostávať podporu na opatrenia zamerané na zlepšenie pôdy alebo zabránenie jej degradácii vrátane vodnej erózie.
Misia EÚ „Dohoda o pôde pre Európu“ je rozsiahly program financovania aplikovaného výskumu a vývoja, ktorý podporuje stratégiu EÚ v oblasti pôdy, pripravovaný zákon o monitorovaní pôdy a SPP. Misia financuje činnosti zamerané na zavedenie harmonizovaného monitorovania stavu pôdy v EÚ, na vývoj a podporu zavádzania udržateľných postupov a technológií hospodárenia s pôdou s cieľom obnoviť jej zdravie a na poskytovanie poradenstva a vzdelávania v oblasti zdravia pôdy pre manažérov a občanov. V rámci misie sa doteraz investovalo 435 miliónov EUR a vytvorila sa prvá zo siete 100 živých laboratórií s viac ako 1 000 testovacími miestami v rôznych odvetviach využívania pôdy (poľnohospodárstvo, lesníctvo, priemysel, mestské a regionálne plánovanie) v celej Európe. Misia v súčasnosti zahŕňa 50 projektov, ktoré prispievajú k rozšíreniu a zlepšeniu poznatkov o stave pôdy v EÚ.
Preklad z originálu
Zdroj: