Čo je Lagenaria alebo Indická uhorka?
Latinský názov je (Lagenaria siceraria L.) a v anglickom jazyku sa jej hovorí Birdhouse bottle. Často sa pestuje na Balkáne, v Afrike a Ázii, ale u nás je málo známa.
Patrí medzi jednoročné druhy zeleniny. Má popínavú, hranatú, chlpatú byľ a srdcovité alebo obličkovité a svetlo zelené listy. Majú krátky kolový koreň, ktorý sa bohato rozkonáruje. Vytvára samičie aj samčie kvety na dlhej stopke, sú biele, vyrastajú jednotlivo a rýchlo vädnú. Najprv sa objavujú samčie kvety a po nich samičie. Plody sú najrôznejších tvarov a veľkostí. Najčastejšie majú hruškovitý tvar o rozmeroch okolo 30 cm. Spočiatku sú mäkké, neskôr stvrdnú a dužina vyschne. Suché a vyčistené plody sa používajú ako prírodné nádoby na tekutiny a na dekoráciu. Semená majú charakteristický šípkový tvar, pripomínajúci niektoré nočné motýle. V čase zrelosti sú semená bielosivé.
Konzumujú sa nezrelé plody, keď je ich šupka a dužina ešte mäkká. Majú podobné látkové zloženie ako tekvice. Významný je obsah minerálnych prvkov a vlákniny. Má nízku energetickú hodnotu, sú vhodné na redukčnú diétu aj pre diabetikov. Plody môžeme použiť do šalátov, nakladať do octových nálevov, alebo pripravovať pokrmy ako z cukety. Obľúbená je varieta, ktorá vytvára až dva metre dlhé rúrkovité plody. Zaujímavá je aj tým, že môžeme odrezať a spotrebovať len časť plodu. Zvyšok, ktorý zostane na rastline, môže ďalej rásť.
U nás sa môže pestovať v najteplejších častiach Slovenska. V chladnejších oblastiach patrí do skleníka alebo fóliovníka. Vyžaduje bohaté a dobre vyhnojené pôdy organickými hnojivami. Pestovanie je podobné ako u ostatných tekvicových rastlín. Predpestovaná priesada má mať výšku 20-30cm, ktorú vysádzame von od polovice mája do sponu 1 x 1 m. Počas vegetácie narastie stonka dlhá 2-3 m, preto vyžaduje oporu.
Lagenáriu môžeme pestovať aj z priamych výsevov vo voľnej pôde. Sejeme v druhej polovici apríla do hniezd po troch až štyroch semenách, kde nakoniec ponecháme 1-2 rastliny. Hĺbka sejby je 2-3 cm. V priebehu vegetácie vrcholové výhonky zaštipujeme, aby sa rozkonárili. Sú náročné na vodu počas celého vegetačného obdobia. Sucho znášajú len počas dozrievania plodov. Na jednej rastline vyrastie 4-6 plodov. Lagenária sa používa aj ako podnož na vrúbľovanie niektorých tekvicových rastlín, najmä pre dyňu červenú a uhorku šalátovú. Takto navrúbľované rastliny sú v porovnaní s pravokorennými odolnejšie na choroby.