Úvod / Pôdohospodárstvo podľa tém / Spoločná poľnohospodárska politika 2023-2027 / Informácie a správy

Štúdia o výsledkoch dosiahnutých v rámci projektov operačných skupín EIP-AGRI v rámci SPP

22-10-2024
(zdroj: www.eu-cap-network.ec.europa.eu)

Táto štúdia hodnotí výsledky dosiahnuté v rámci projektov operačných skupín EIP (OG) a identifikuje kľúčové faktory a prekážky ich úspechu. Jej cieľom je tiež lepšie pochopiť fungovanie projektov operačných skupín, ich koncepciu, procesy spoluvytvárania inovácií a šírenie inovatívnych riešení.

Štúdiu od septembra 2023 do júna 2024 koordinovalo stredisko pre hodnotenie siete SPP EÚ. Vychádzala z dvoch prieskumov zameraných na partnerov projektov operačných skupín a na zainteresované strany EIP/inovácií. V rámci prieskumu operačných skupín sa zhromaždilo 989 vyplnených dotazníkov z 24 členských štátov a Spojeného kráľovstva, čo zodpovedá 768 projektom operačných skupín. Prieskum hodnotil ich hlavné výsledky a získané skúsenosti.

V rámci prieskumu medzi zainteresovanými stranami v oblasti inovácií sa zozbieralo celkovo 233 vyplnených dotazníkov. Okrem toho bolo vybraných a analyzovaných 15 projektov operačných skupín v niekoľkých členských štátoch ako prípadové štúdie.

Operačné skupiny (OG) sú základom Európskeho inovačného partnerstva (EIP), ktoré prináša inovácie do agroekosystému a zlepšuje jeho prepojenie s výskumom tým, že prepája výskum a poľnohospodársku prax s aktérmi AKIS s cieľom podporiť inovačné procesy a výmenu poznatkov v poľnohospodárstve a lesníctve. Zloženie partnerstiev operačných skupín a interakcia medzi partnermi sú kľúčové pre ich úspech, pretože im umožňujú zachytiť nápady zdola na spoluvytváranie inovatívnych riešení pre identifikované výzvy alebo potreby, navyše vytvárajú siete s inými operačnými skupinami alebo výskumnými projektmi Horizont Európa, a tým pomáhajú ďalej rozširovať znalosti.

Štúdia poukazuje na rozmanitosť inovatívnych riešení vytvorených operačnými skupinami, ktoré zahŕňajú množstvo oblastí inovácií a výmenu poznatkov.

Dôkazy z konkrétnych projektov naznačujú, že najúspešnejšie boli projekty so skúsenosťami so spoluprácou v rámci partnerstva operačných skupín a projekty podporujúce zapojenie partnerov operačných skupín a komunikačné aktivity medzi príslušnými zainteresovanými stranami.

Štúdia zistila, že inovatívne riešenia projektov operačných skupín majú vysoký potenciál na prenos a rozšírenie informácií v prospech širších komunít. Medzi kľúčové faktory úspechu patrí prezentácia praktických prínosov projektov prostredníctvom demonštrácií a workshopov spolu s účinnými kanálmi šírenia informácií a pokračujúcou spoluprácou. Problémy vyplývajú zo zanedbávania potrieb koncových užívateľov a nedostatočných systémov odbornej prípravy. Komunikácia a šírenie informácií podporované poradcami a vidieckymi sieťami sú kľúčové.

Výzvy EIP OG môžu byť nápomocné pri spoluvytváraní a šírení inovatívnych riešení a pozitívne prispieť k rozvoju inovácií v poľnohospodárstve a lesníctve. Partnerstvá viacerých aktérov s doplnkovými odbornými znalosťami, ktoré sú v neustálej interakcii prostredníctvom prístupu zdola nahor, umožňujú šírenie inovačných riešení spolu s potrebnými kanálmi šírenia. Ďalšie zjednodušenie by mohlo zmierniť administratívnu záťaž pre operačné skupiny a lepšie podporiť a zlepšiť výsledky projektov.

Preklad z originálu

Zdroj a príslušné štúdie k stiahnutiu