Európska komisia spúšťa stredisko pre monitorovanie trhu v sektore olivového oleja a stolových olív
V Bruseli sa začala činnosť Európskeho strediska pre monitorovanie trhu s olivovým olejom a stolovými olivami, čo predstavuje významný míľnik v úsilí Komisie o podporu transparentnosti trhu a spolupráce v sektore olív.
Európske stredisko pre monitorovanie trhu s olivovým olejom a stolovými olivami bude slúžiť ako platforma na diskusiu a spoluprácu medzi odborníkmi zastupujúcimi celý dodávateľský reťazec, od výrobcov až po vývozcov. Toto nové stredisko bude vytvorené podľa vzoru stredísk na sledovanie trhu, ktoré už fungujú v niekoľkých poľnohospodárskych odvetviach, najmä v sektore mlieka, plodín a ovocia a zeleniny. Prostredníctvom zhromažďovania a vyhodnocovania trhových údajov a štatistík bude stredisko vypracúvať správy a poskytovať informácie o trhu dostupné všetkým.
Vzhľadom na to, že produkcia olivového oleja v EÚ zohráva dôležitú úlohu na svetovom trhu, je zriadenie strediska významným krokom k informovanejšiemu a aktívnejšiemu prístupu k riešeniu problémov v tomto odvetví.
Táto iniciatíva je súčasťou širšieho úsilia Komisie o podporu transparentnosti trhu a spolupráce v poľnohospodárskom sektore, čo v konečnom dôsledku prispeje k silnejšiemu a odolnejšiemu sektoru olív.
Európska únia ako najväčší svetový výrobca, spotrebiteľ a vývozca olivového oleja výrazne investuje do úspechu tohto kľúčového poľnohospodárskeho odvetvia. Produkcia olív, ktorá má bohaté kultúrne dedičstvo a významný vplyv na vidiecke komunity, je pre poľnohospodársku oblasť EÚ životne dôležitá. Nedávne extrémne poveternostné udalosti, ako sú suchá, lesné požiare a neprimerané teploty, si však vybrali daň na produkcii olív v EÚ, čo viedlo k poklesu poslednej úrody o 24 % pod päťročný priemer.
Podľa najnovších údajov dosiahla produkcia olivového oleja v EÚ v hospodárskom roku 2023/24 úroveň 1,5 milióna ton, čo predstavuje 8 % nárast v porovnaní s predchádzajúcim rokom. Tento pokles je do veľkej miery spôsobený kombináciou dvoch po sebe nasledujúcich zlých úrod, ktoré mali dominový efekt v celom dodávateľskom reťazci, znížili zásoby a zvýšili ceny na rekordnú úroveň. Vplyv sa prejavil v celom dodávateľskom reťazci, čo ovplyvnilo nielen výrobcov, ale aj vývozcov a spotrebiteľov. To malo za následok aj výrazné zníženie zásob olivového oleja v EÚ.
Výhľad na hospodársky rok 2024/25 sa zdá byť sľubnejší, keďže sa očakáva návrat produkcie olivového oleja na priemernú úroveň, avšak pretrvávajúce problémy pravdepodobne udržia vysoké ceny ešte niekoľko mesiacov.
SPP ponúka širokú škálu politických nástrojov na podporu sektora olív, od oddelenej a viazanej podpory príjmov, až po intervencie odmeňujúce prispôsobenie a správne agronomické postupy, podporu investícií a spolupráce, ako aj výskumné projekty zamerané na udržateľnosť a odolnosť. To je dôležité najmä pre tradičné olivové háje.
Preklad z originálu
Zdroj: