Úvod / Pôdohospodárstvo podľa tém / Signalizácia / Signalizačné správy

Signalizácia v ochrane rastlín – 7/2024

01-03-2024
Ing. Alena Škuciová | [email protected]
ÚKSÚP – OKOR Topoľčany

Hraboš poľný – plošná aplikácia

Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Slovenskej republiky (ďalej len „ministerstvo“) ako príslušný orgán podľa § 26 zákona č. 405/2011 Z. z. o rastlinolekárskej starostlivosti a o zmene zákona NR SR č. 145/1995 Z. z. o správnych poplatkoch v znení neskorších predpisov (ďalej len „zákon“), rozhodujúc vo veci povolenia uvedenia na trh a použitia prípravku na ochranu rastlín pre Slovenskú poľnohospodársku a potravinársku komoru, Záhradnícka 21, 811 07 Bratislava, IČO 31826253 (ďalej len „žiadateľ“)

p o v o ľ u j e

v termíne od 21. februára do 31. mája 2024

použitie autorizovaného prípravku na ochranu rastlín s obchodným názvom STUTOX – II (číslo autorizácie 19-00566-AU) s účinnou látkou fosfid zinočnatý (25 g/kg-1) na ochranu proti hrabošovi poľnému (Microtus arvalis) pozemnou plošnou aplikáciou v potvrdených ohniskách silného výskytu hraboša poľného.

V prípade posúdenia a potvrdenia silného výskytu hraboša poľného a následného odporúčania plošnej aplikácie prípravku STUTOX-II príslušným fytoinšpektorom Ústredného kontrolného a skúšobného ústavu poľnohospodárskeho v Bratislave (ďalej len „ÚKSÚP“) a na základe kladného vyjadrenia Národného referenčného laboratória pre pesticídy Univerzity veterinárneho lekárstva a farmácie v Košiciach (ďalej len „NRL“) je možné použiť prípravok Stutox-II aj na povrch pôdy.

Tabuľka: Povolené aplikácie

Tabuľka

NEPOVOLENÉ POUŽITIA prípravku STUTOX-II plošnou aplikáciou sú použitia na pasienky a zeleninu.

Aplikované návnady nesmú kontaminovať konzumovateľné časti rastlín!

Aplikácia návnad sa môže vykonať iba za bezvetria alebo mierneho vánku!

Pri širokolistých plodinách musí aktuálny stav porastu vylúčiť zachytenie návnad na rastlinách a musí zaistiť ich prepad na povrch pôdy!

V prípade použitia prípravku STUTOX-II plošnou aplikáciou rozmetadlami na povrch pôdy je potrebné zabezpečiť, aby na ošetrovanej pôde neboli v čase aplikácie kvitnúce rastliny.

Súlad s nariadením Európskeho parlamentu a Rady (ES) č. 396/2005 z 23. februára 2005 o maximálnych hladinách rezíduí pesticídov v alebo na potravinách a krmivách rastlinného a živočíšneho pôvodu a o zmene a doplnení smernice Rady 91/414/EHS v platnom znení (nariadenie Komisie (EÚ) č. 2016/1785):

Pri dodržaní stanovených podmienok aplikácie nedôjde k prekročeniu určeného maximálneho reziduálneho limitu pre účinnú látku zinc phosphide /semená repky, pšenica, raž, jačmeň, ovos, slnečnicové semená 0,05 mg.kg-1zinc phosphide/kukurica 0,7 mg.kg-1zinc phosphide/koreň cukrovej repy, jadrové ovocie, kôstkové ovocie 0,01 mg.kg-1(dolná hranica analytického stanovenia).

O d ô v o d n e n i e :

Dňa 26. 01. 2024 bola na ministerstvo doručená žiadosť Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory na udelenie povolenia na použitie autorizovaného prípravku na ochranu rastlín s obchodným názvom STUTOX – II (číslo autorizácie 19-00566-AU) s účinnou látkou fosfid zinočnatý (25 g/kg-1) na ochranu proti hrabošovi poľnému (Microtus arvalis) plošnou aplikáciou v potvrdených ohniskách silného výskytu hraboša poľného v sezóne 2024.

Už v roku 2023 došlo lokálne k extrémnemu premnoženiu hraboša poľného aj napriek preventívnym opatreniam, najmä vo viacročných krmovinách, prípadne plodinách siatych po ich vyorávke, v repke, obilninách a trvalých porastoch (sady), čo bolo potvrdené z hlásení priamo z praxe, alebo z pozorovaní fytoinšpektorov ÚKSÚP.

Prípravok Stutox II je v Slovenskej republike autorizovaný proti hrabošovi poľnému
na poľnohospodársku pôdu, do poľných plodín, na pasienky, do ihličnatých a listnatých drevín, viniča, ovocných plodín, zeleniny a okrasných rastlín, avšak len na použitie aplikáciou do nôr s maximálnou dávkou 2 kg/ha. Vzhľadom na mierny priebeh zimy 2023/2024 dochádza k extrémne vysokej gradácii škodcu, čo spôsobuje významné škody na vzchádzajúcich rastlinách, preto je pri veľmi silnom výskyte škodcu plošná aplikácia rozmetadlami opodstatnená. Každý silný výskyt hraboša poľného musí byť potvrdený oblastným inšpektorom oddelenia ochrany rastlín ÚKSÚP a následná plošná aplikácia prípravku STUTOX-II je možná až na základe kladného vyjadrenia NRL a to v súlade s opatreniami v ňom obsiahnutými.

Ministerstvo konalo pri posudzovaní žiadosti podľa § 26 zákona, podľa ktorého ministerstvo môže povoliť uvedenie na trh prípravkov na ochranu rastlín, ktoré nespĺňajú podmienky tohto zákona, na účel ich obmedzeného a kontrolovaného používania najviac na dobu 120 dní v prípade, ak hrozí nebezpečenstvo rozširovania škodlivých organizmov, ktoré nemožno zvládnuť iným spôsobom.

Vyjadrenie NRL k plošnej aplikácii rodenticídneho prípravku proti silnej populácii hraboša poľného

Národné laboratórium pre pesticídy UVLF v Košiciach  nemá námietok   k plošnej aplikácii rodenticídneho prípravku na hore uvedenej parcele o celkovej výmere xxx ha  za prísneho dodržania nasledovných podmienok za účelom minimalizácie rizika deratizácie na zdravie ľudí a na životné prostredie:

  1. Aplikujte prípravok na báze fosfidu zinočnatého, ktorý  musí byť k tomuto účelu autorizovaný alebo povolený a musí mať platné číslo autorizácie alebo povolenia.
    • Za účelom zachovania účinnosti fosfidu zinočnatého, prípravok aplikujte v suchom počasí!
    • Neaplikujte prípravok na sneh alebo ľad a na plochy bez porastu.
    • V čase aplikácie nesmú byť na ošetrovanej pôde kvitnúce rastliny!
    • Neaplikujte prípravok pri silnom a nárazovom vetre, pred dažďom, ihneď po daždi alebo za silnej rosy, aplikujte za bezvetria alebo za mierneho vánku
    • V oblastiach so sklonom nad 10 0 je zákaz použitia prípravku, ak sa očakávajú intenzívne zrážky, prípadne topenie snehu!
  2. Pri plošnej aplikácii rodenticídneho prípravku na povrch pôdy dodržte nasledovné podmienky:
    • ošetrite len miesta silného výskytu hraboša poľného, ktoré boli označené fytoinšpektorom ÚKSÚP,
    • aplikujte rozmetadlom,ktoré je dimenzované pre objem granúl v požadovanej dávke maximálne 6 kg/ha; využiť možno prídavné zariadenie, ktoré spresní dávkovanie; pred aplikáciou je potrebné rozmetadlo nastaviť na požadovanú dávku prípravku na hektár podľa návodu na použitie;
    • aplikácia musí byť vykonaná rovnomerne; pri aplikácii sa odporúča použiť traktor s uzavretou kabínou pre vodiča aspoň typu 3 podľa STN EN 15695-1,
    • dodržte predpísanú dávku na hektár (do 6,0 kg rodenticídneho prípravku na báze fosfidu zinočnatého),
    • s prípravkom manipulujte tak, aby sa minimalizovala prašnosť (napr. pri nasýpani) a zabezpečte, aby pri nasýpaní prípravku do rozmetadla alebo pri aplikácií prípravku nedošlo k jeho rozsypaniu alebo k tvorbe hrudiek alebo kôpok granúl na povrchu pôdy; ak napriek opatreniam k tomu dôjde, je nevyhnutné prípravok z povrchu pôdy odstrániť alebo prekryť vrstvou zeminy,
    • neaplikujte prípravok rozhodením na povrch ručne alebo pomocou ručného rozmetadla granúl,
    • v žiadnom prípade nesmú byť zasiahnuté vodné hladiny a toky, vzhľadom k nebezpečenství
    • odplavenia dodržte při aplikácii minimálnu ochrannú vzdialenosť 10 m od povrchových vôd,
    • u širokolistých plodín musí aktuálny stav porastu vylúčiť zachytenie granúl na rostlinách
    • a zabezpečiť ich prepad na povrch pôdy,
    • aplikované návnady nesmú kontaminovať konzumovatelné časti rastlín,
    • neaplikujte rodenticíd v prvom pásme PHO,
    • mŕtve hraboše pozbierajte a zakopte resp. spáľte na vopred vyhradenom mieste (aspoň po dobu 48 hodín po aplikácii).
  3. Každú aplikáciu rodenticídu v poľných podmienkach  je potrebné ohlásiť a prekonzultovať termín aplikácie  s príslušným Poľovníckym združením za účelom ochrany voľne žijúcej zvery (dôrazne upozorňujeme na dodržiavanie tejto povinnosti) a Štátnou ochranou prírody.
  4. Užívateľ pozemku je povinný aplikáciu prípravku a termín jej vykonania prerokovať s užívateľom poľovného revíru najmenej tri dni pred jeho aplikáciou.
  5. Aplikácia prípravku musí byť najneskôr 3 dni pred jej začatím oznámená Ústrednému kontrolnému a skúšobnému ústavu poľnohospodárskemu v Bratislave.
  6. Použitie rodenticídov v chránených územiach (§17 zákona č. 543/2002 Z. z. o ochrane prírody a krajiny v znení neskorších predpisov) je zakázané resp. ich prípadné použitie je nutné prekonzultovať s príslušným Úradom životného prostredia; orgánom ochrany prírody resp. Štátnou ochranou prírody SR.
  7. Ošetrená plocha musí byť zreteľne označená. Na označení musí byť uvedené nebezpečenstvo otravy (prípravok a účinná látka v použitom prípravku) - "VAROVANIE. Plocha je ošetrená rodenticídom. Vstup zakázaný do: dátum "(48 hodín po aplikácii).
  8. Prípadne vzniknuté problémy pri aplikácii je možné prekonzultovať s expertmi NRL UVLF v Košiciach.
  9. Aplikácia prípravku nesmie byť v rozpore s ďalšími všeobecne záväznými právnymi predpismi, napr. zákonom č. 543/2002 Z. z. o ochrane prírody a krajiny v znení neskorších predpisov.

Prípravok sa nesmie aplikovať rozhodením na povrch v oblastiach využívaných širokou verejnosťou alebo zranitelnými skupinami. Ochranná vzdialenosť medzi hranicou ošetrenej plochy nesmie byť menšia ako 10 metrov od hranice oblasti využívanej zraniteľnými skupinami. Pod oblasťami využívanými zraniteľnými skupinami obyvateľov sa v tomto kontexte považujú: verejné parky a záhrady, cintoríny, športoviská a rekreačné strediská, školské areály a detské ihriská, areály zdravotníckych zariadení, zariadenia sociálnych služieb, zariadenia poskytujúce liečebnú starostlivosť alebo kultúrne zariadenia, ale taktiež okolia obytných domov, záhrady, pozemky vrátane prístupových ciest a pod.

Aplikácia prípravku na pozemku, ktorý susedí s oblasťou využívanou širokou verejnosťou, musí byť 3 dni vopred oznámená miestne príslušnému obecnému alebo mestskému úradu.