Úvod / Pôdohospodárstvo podľa tém / Signalizácia / Signalizačné správy

Signalizácia v ochrane rastlín na obdobie 14.-31.8.2013

07-10-2013

Kukurica je v tomto období najviac skúšaná suchom. Bráni sa odparovaniu vody a silnému slnečnému žiareniu stáčaním listov do úzkych rúrok. Aj kvitnutie kukurice prebehlo tento rok veľmi rýchlo a pravidelným škodcom kukurice sa stal kukuričiar koreňový (Diabrotica virgifera). Najmä v regiónoch, kde je vybudovaných niekoľko bioplynových staníc a tým zvýšené zastúpenie kukurice v osevnom postupe, sú nálety do lapačov veľmi silné. Na Skúšobnej stanici ÚKSÚP-u vo Veľkých Ripňanoch, kde máme každoročne zasiatu kukuricu v pokusoch nám lieta týždenne do lapača viac ako 100 ks, pričom kritické číslo pre feromónový lapač je 35 ks za týždeň. Naša skúšobná stanica je okrem toho obklopená kukuričnými poliami pre bioplynovú stanicu. Lepšia situácia je v severnejších častiach v okrese Bánovce nad Bebravou, kde týždenné nálety do feromónových lapačov nedosahujú kritické číslo. Znovu pripomínam, aby ste sledovali tohto škodcu. Ak nemáte feromónové lapače, treba spočítať dospelcov na 10 rastlinách v riadku za sebou na 5 miestach v poraste a pri dosiahnutí kritických čísiel 3-10 imág na rastlinu v osivovej kukurici a 8-10 imág v ostatnej zrnovej kukurici, ošetriť. Povolené sú pyretroidy s kontaktným a požerovým účinkom DECIS EW 50, DELTA EW 50 a FURY 10 EW a nový prípravok PYRINEX SUPREME, ktorý môžete aplikovať 1-x za sezónu. Neošetrujte v žiadnom prípade nad 23°C!

Zatiaľ je dobrá situácia vo výskyte hubových chorôb na kukurici. Najvýznamnejšou chorobou kukurice je sneť kukuričná (Ustilago maydis). Viditeľné nádory sa môžu objaviť až koncom leta, pretože terajšie suché a teplé počasie jej rozvoj podporuje a v minulom roku sme zaznamenali jej zvýšený výskyt. Choroba sa vyskytuje vo všetkých oblastiach pestovania kukurice a na všetkých nadzemných častiach rastliny. Nákaza môže prebehnúť hocikedy počas vegetácie z rastlinných zvyškov alebo z povrchu pôdy. Kontaminované môže byť aj osivo kukurice. Na klíčenie spór je vhodné teplotné rozpätie 10 až 30?C, infekciu podporuje suché a teplé počasie v júni a v júli a vysoký obsah dusičnanov v pôde. Príznaky napadnutia sú veľmi jasne viditeľné vo forme snetivých nádorov veľkosti niekoľkých centimetrov. Pokryté sú bielou blanou, ktorá neskôr praská a mazľavá masa chlamydospór vysychá a rozprašuje sa do okolia, čo zabezpečuje 3-5 generácií patogénna za vegetáciu. Chlamydospóry na povrchu pôdy si uchovávajú klíčivosť 1-3 roky, zaorané len 1-2 mesiace. Rozhodne treba dodržiavať preventívne opatrenia: zaorávanie pozberových zvyškov, dodržiavanie osevného postupu, pestovanie menej náchylných odrôd, zabezpečiť vyrovnanú výživu a zabrániť poraneniu rastlín škodcami. Na menšej výmere je možnosť mechanicky odstrániť nádory. Nad 20 % napadnutých rastlín môže zhoršiť kvasenie siláže. Morenie osiva je jediným spôsobom chemickej ochrany, vzhľadom na infekčnosť pozberových zvyškov počas celej vegetácie, nemá však dostatočný účinok. Klasicky sú povolené VITAVAX 2000VITAVAX 200 WP, ktoré majú autorizáciu na hubové choroby kukurice.

Prašná sneť kukuričná (Sphaerotheca reiliana) má podobnú bionómiu. Premieňa generatívne orgány kukurice na snetivé nádorčeky. Obaly nádorov sú pevné, zelenkavé, postupne žltnú, usychajú a rozpadajú sa. Výtrusy sa rozprašujú do okolia. Ochrana je rovnaká ako pri mazľavej sneti, šírenie choroby obmedzí zaoranie rastlín predtým ako sa spóry začnú uvoľňovať z nádorov, a nepestovať cirok a kukuricu 4 roky po sebe.

Hrdza kukuričná (Puccinia sorgi) je významná v najteplejších oblastiach Slovenska. Napáda najmä porasty kukurice pestovanej na siláž. Prejavuje sa na konci vegetácie predčasným usychaním napadnutých listov. K vývoju potrebuje medzihostiteľa – kysličky, potrebuje nižšie teploty a vysokú vlhkosť vzduchu. Letné horúčavy chorobu redukujú. Chemická ochrana sa nerobí, odporúča sa pestovať odolné hybridy a likvidovať napadnuté zvyšky rastlín.

Fuzariózy kukurice spôsobuje niekoľko druhov patogénov. Najrozšírenejší je Fusarium graminearum. Napáda kukuricu vo všetkých rastových fázach od klíčenia, kedy spôsobuje odumieranie rastlín, cez napadnutie pletív a lámanie stebla, až po napadnutie šúľkov a zŕn. Prejavuje sa ružovým mycéliom na napadnutých zrnách a klasoch.

Fusarium moniliforme napáda steblá, šúľky a zrná bielo-fialovým mycéliom. Zdrojom infekcie sú rastlinné zvyšky, osivo kukurice a šíri sa aj z obilnín. Infekciu často roznášajú húsenice víjačky kukuričnej. Škodlivosť fuzárií je v redukcii počtu rastlín pri vzchádzaní, rozrušení stebla a v napadnutí klasov. Najväčšie riziko, ktoré ovplyvňuje kvalitu pestovanej kukurice, je kontaminácia produktov mykotoxínmi, ktoré fuzáriá produkujú. Na Slovensku sme zaznamenali v rokoch vhodných pre ochorenie prekročenie prípustnej hranice obsahu mykotoxínov deoxynivalenol a zearalenon, ktoré produkuje Fusarium graminearum. Prevencia je hlavne v dodržiavaní striedania plodín, zapracovaní pozberových zvyškov, nesiať kukuricu príliš skoro a hlboko a pestovať odolné hybridy. Pri fuzariózach je možnosť biologickej ochrany biopreparátmi na báze hyperparazitickej huby Trichoderma harzianum v prípravku TRICHOMIL, ktorý je autorizovaný na choroby klíčiacich a vzchádzajúcich rastlín kukurice. Z chemických moridiel sú na choroby vzchádzajúcich rastlín autorizované ROYALFLO a MAXIM XL 035 FS.

Ing. Alena Škuciová
ÚKSÚP – OOR Topoľčany

V Topoľčanoch, 6.8.2013