Úvod / Pôdohospodárstvo podľa tém / Signalizácia / Signalizačné správy

Signalizácia v ochrane rastlín na obdobie 19.-25.7.2013

07-10-2013

Zber obilia je v plnom prúde, ale tým sa jeho ošetrovanie nekončí. Treba pripraviť sklady a venovať sa ošetrovaniu obilia pri naskladňovaní. Rastlinné produkty napádajú rôzne druhy škodcov: roztoče, roztočíky, švehly, šváby, rusy, črvotoče, víjačky, zrniarky, psoty a mole. V uskladnenom obilí sú najvážnejšími škodcami:

Plocháč skladový (Oryzaephilus surinamensis), múčiar obyčajný (Tenebrio molitor) a rušník skladový (Trogoderma granarium). Sú to chrobáky, ktoré prezimujú v skladoch alebo vo voľnej prírode ako imágo. Optimálne podmienky pre ich vývoj sú od 18 do 35°C a pri vlhkosti vzduchu 90 %. Do roka majú 2-3 generácie. Na zabránenie šírenia je dôležité dodržiavať preventívne opatrenia, najmä čistotu skladov a skladované obilniny pravidelne kontrolovať, mechanicky čistiť. Vysoké teploty nad 50°C alebo pod 0°C a vlhkosť pod 13 % škodcov ničia. Chemická ochrana sa robí fumigáciou.

Potemník skladový (Tribolium confusum) prezimuje vo vyhrievaných skladoch ako chrobák alebo larva. Má obrovskú rozmnožovaciu schopnosť, samička denne kladie vajíčka, počas svojho života nakladie až 1 000 vajíčok. Optimálna teplota pre vývoj je 29°C, pod 10°C zastavuje vývin a pod 7°C hynie. V nevykurovaných skladoch má 2 generácie do roka. Rovnako je potrebné v boji proti tomuto škodcovi dodržiavať čistotu skladu, vetrať, skladované produkty fumigovať a pred naskladnením ošetriť sklady insekticídmi.

Zrniar čierny (Sitophilus granarius) potrebuje na svoj vývoj teploty 25-30°C, pod 5°C prestáva žrať, pod 0°C hynie. Pri relatívnej vlhkosti pod 12 % sa nevyvíja a hynie. Má 3-4 generácie za rok. V ochrane proti nemu sa odporúča dodržiavať čistotu a dezinfikovať sklady insekticídmi pred naskladnením. Prehriate substráty sa odporúča čistiť pri nízkej teplote a fumigovať.

Všeobecne platí v boji proti škodcom v skladoch udržovať čistotu, merať a znižovať teplotu naskladneného obilia, znižovať vlhkosť sušením a vetraním a používať insekticídy.

Pre rok 2013 sú na postrek alebo zahmlievanie prázdnych skladov zbavených prachu a mastnoty a v silách autorizované insekticídy:

MAVRIK 2 F 100 ml na 100 m? alebo 2 %-ný roztok proti škodcom a nepríjemnému hmyzu v prázdnych skladoch, výrobniach a silách.

EKOPHOS-ALP už nie je povolené predávať, ale použiť ho môžete až do 30.6.2014 na fumigáciu prázdnych uzatvorených skladov určených na skladovanie poľnohospodárskych plodín na všetky druhy škodcov 1-5 tabliet na m? alebo 2-25 g peliet na m?. Je zaradený ako vysoko toxický, nebezpečný pre životné prostredie a horľavý.

TREBON 30 EC v 2 % koncentrácii alebo 100 ml na m? proti škodcom a nepríjemnému hmyzu v prázdnych skladoch, výrobniach a silách.

Pri naskladňovaní je povolené použiť:

RELDAN 22 v dávke 8,88 až 22,22 ml na tonu zrna v skladoch obilnín a skladovacích priestoroch na jednoduché spracovanie. Technologický postup pre priame ošetrovanie zrna: ošetrite špeciálnym aplikátorom, ktorý zabezpečí presné dávkovanie aplikačnej kvapaliny. Ideálne je, ak obilie pred aplikáciou insekticídu RELDAN 22 dosahuje vlhkosť menej ako 15 % a je ochladené na teplotu pod 15°C. Dávka vody 0,75-1,5 litra na 1 tonu zrna. Pôsobí ako kontaktný a požerový jed, ktorý dobre fumiguje a svojimi parami ničí aj škodcov ukrytých v čase aplikácie. Účinkuje na vajíčka, larvy a dospelý hmyz. Najvyšší účinok sa dosahuje na larvy v skorých rastových fázach. Ošetrené obilie je možné použiť po 90 dňoch na kŕmne účely. Autorizovaný je na ošetrenie pšenice, raže, jačmeňa kŕmneho a ovsa.

K-OBIOL EC 25 v dávke 10 ml aplikujte na tonu obilia na transportnej ceste po dobu 5 minút. Po ošetrení silo, prípadne sklad, uzatvorte a ošetrené zrno ponechajte v pokoji bez akejkoľvek manipulácie minimálne 6 týždňov. Pokiaľ sa neobjaví znížená kvalita, ponechajte obilie v pokoji až do termínu vyskladnenia. Pred vyskladnením zrno prečistite. Pri premnožení a uskladnení 12 mesiacov sa dávka prípravku zvyšuje na 20 ml na tonu. Prípravok účinkuje na všetky pohyblivé štádia škodcov v skladoch, ktoré sa dostanú do kontaktu s insekticídom. Larvy, ktoré sa vyvíjajú v zrne (zrniar) a prežijú ošetrenie, prípadne i ukrytí dospelci uhynú pri opustení zrna. Prípravok pôsobí proti chrobákom (zrniar, potemník, plocháč a pod.), dobre pôsobí na dospelé mole a larvy víjačiek. Účinná látka deltamethrin pôsobí na škodcov ako kontaktný a požerový jed. Neúčinkuje na potemníkov (Tribolium spp.).

Uskladnené obilie môžete ošetriť proti všetkým druhom škodcov v obilí prípravkom EKOPHOS-ALP v silách dávkou 2-5 tabliet na tonu alebo 6-15 g peliet na tovar uskladnený na ploche a na tovar vo vreciach pod plynostenou fóliou použite 3-6 tabliet na tonu alebo 9-18 g peliet. PHOSTOXIN, ktorý je zaradený ako T+, teda veľmi toxický, je už tiež zakázané predávať, ale dopoužívať ho môžete do 30.6.2014 na fumigáciu uskladneného obilia v dávke 2-5 tabliet na tonu alebo 12,5-25 g peliet na tonu obilia, autorizovaný na obilie, okrem ryže a osiva. ACTELLIC 50 EC je autorizovaný v dávke 8 ml na tonu uskladneného obilia. Na skladované obilniny proti zrniarovi čiernemu a hrach proti zrniarke hrachovej (Bruchus pisorum) je povolený prípravok na báze prírodného zeolitu ZEOCORN v dávke 1 kg na 100 kg. Posledný prípravok autorizovaný proti škodcom v uskladnenom osive kukurice je na báze Bacillus thuringiensis ssp. kurstaki, je to bilogický prípravok BIOBIT XL. Ničí húsenice víjačiek a molí. Aplikuje sa morením osiva. Dobre účinkuje na húsenice najmladších vývojových stupňov. Podmienkou dobrej účinnosti je, aby húsenice intenzívne prijímali potravu.

V Topoľčanoch, 15.7.2013

Ing. Alena Škuciová
ÚKSÚP – OOR Topoľčany

Vinič

Potreba ochrany viniča nie je rovnaká vo všetkých oblastiach. Určitou pomôckou je prehľad uverejňovaný na stránke www.uksup.sk. Viac nebezpečnou je v súčasnosti múčnatka. V prípade ochrany odrôd zrejúcich začiatkom septembra ide v podstate o posledné ošetrenie, preto je potrebné ošetrovať proti múčnatke aj peronospóre. Neskoré odrody stačí chrániť proti múčnatke. V prípade viditeľných príznakov múčnatky treba použiť kontaktné prípravky.

Zelenina a zemiaky

Ďalej upozorňujeme na múčnatku mrkvovú napádajúcu mrkvu a petržlen. Proti múčnatke mrkvovej sú najvhodnejšie preventívne opatrenia, a to dodržanie normy výsevku (príliš nepresievať, aby neboli prehustené porasty), neprehnojovanie dusíkom, ničenie burín a včasné jednotenie. Na chemickú ochranu je povolený prípravok Thiovit Jet, ktorý sa však používa až pri zistení prvých príznakov choroby, preventívne sa neošetruje.

V oblastiach s lokálnymi zrážkami nad 40 mm za posledný týždeň upozorňujeme na plesňové ochorenia, a to pleseň zemiakovú na zemiakoch a rajčiakoch, pleseň cibuľovú a pleseň uhorkovú.

Ovocné a okrasné stromy

V súčasnosti je lokálne pozorovaný silnejší výskyt húseníc spriadača amerického. Vyskytuje sa najmä v najteplejších oblastiach Slovenska. Z ovocných drevín napáda predovšetkým jablone, čerešne, orechy, morušu, bazu čiernu a celý rad ďalších i divorastúcich druhov. Z parkových drevín je pre spriadača hlavným hostiteľom javorovec jaseňolistý, na ktorom možno často pozorovať veľké množstvo húseníc. Nakoľko druhá generácia býva niekedy ešte škodlivejšia ako prvá, ktorá sa teraz zakukľuje, upozorňujeme na prípadné ochranné zásahy. Účinným spôsobom ochrany je mechanická likvidácia pavučinových hniezd spriadača s húsenicami, prípadne zámotkov mníšky zlatoritky. Čiastočne účinný je aj predjarný postrek. Pri chemickej ochrane počas vegetácie je potrebné zasiahnuť čo najmladšie húsenice. Na začiatku liahnutia húseníc sa na jablone používa prípravok Dimilin 48 SC. Len proti mladým húseniciam sú účinné Biobit WP a XL a iba pred kvitnutím sa používajú Cascade 5 EC, Vaztak 10 EC a Alfalam 100 EC. Ďalej sú uvedené prípravky, ktoré sa používajú bez ohľadu na rastovú fázu ovocných stromov a taktiež vývinovú fázu húseníc. Na všetky ovocné druhy sa môžu použiť prípravky Decis EW 50, Decis Protech, Delta EW 50, Ceon 5 CS, In-Sek, Karate Zeon 5 CS, Star Zeon a Lambdol a na jadroviny aj Steward. Podčiarknuté prípravky sú povolené aj na okrasné rastliny. Všetky uvedené prípravky ničia vlastne húsenice všetkých motýľov, teda nielen spriadača a mníšiek, ale aj piadiviek a pod. Chemická ochrana je potrebná najmä pri premnožení, zvlášť vtedy, ak sa opakuje viac rokov po sebe. Premnoženie býva takmer pravidelné na tých istých miestach, ktoré sa neošetrujú (napr. stromoradia pri cestách) alebo v niektorých parkoch. V pravidelne ošetrovaných sadoch spriadač nespôsobuje významnejšie problémy.

15.7.2013

Ing. Stanislav Barok, ÚKSÚP – OOR