Úvod / Pôdohospodárstvo podľa tém / Signalizácia / Signalizačné správy

Signalizácia v ochrane rastlín na obdobie 12.-18.7.2013

07-10-2013

Poľné plodiny

Kukurica je tento rok pekná, ale vývojovo oneskorená. Najskoršie hybridy začali metať na Skúšobnej stanici ÚKSÚP-u vo Veľkých Ripňanoch 1. júla. Nálet motýľov víjačky kukuričnej (Ostrinia nubilalis) do svetelných lapačov bol oproti minulým rokom tiež oneskorený a tlmený nízkymi teplotami. Začal v polovici júna počtom 1-2 ks denne a postupne narastal na počet 9 ks za deň v lapači 3.7. Nie je to vysoký počet a môže sa zvyšovať. Zatiaľ vychádza, že okolo 15.-20. júla bude prvé veľké liahnutie húseníc. Nálet imág do lapačov môže trvať celý júl, čím sa kladenie vajíčok a liahnutie húseníc môže natiahnuť až do augusta, prípadne v teplých oblastiach môže dospieť aj druhá generácia víjačky.

Víjačka kukuričná prezimuje vo zvyškoch rastlín kukurice v štádiu húsenice, kde sa v priebehu mája a júna zakuklí a vylieta motýľ. Samička je žltohnedej farby, dlhá okolo 20 mm s rozpätím krídiel 30 mm. Na vonkajšej strane predných krídiel má dva tmavšie pásy. Samček je trochu menší a štíhlejší s tmavšími krídlami. Samičky kladú vajíčka na spodnú stranu listov v blízkosti stredného rebra po 10-30 kusoch usporiadaných do nepravidelného oválu. Jedna samička môže postupne vyklásť okolo 300 vajíčok. Húsenice sa liahnu asi o 10-15 dní. V prvom instare dosahujú veľkosť 2 mm, v druhom 2-3 mm, v treťom 3-5, vo štvrtom instare až 17 mm. Vyvinuté larvy sú dlhé 25 mm a široké 3 mm, sivožlté s hnedou hlavou. Najmladšie húsenice sa živia listami a bliznami kvetov, napádajú aj metliny a neskôr prenikajú do stonky alebo do šúľkov. Migrujú v rastline a pred zberom kukurice zaliezajú do dolných častí stonky, kde prezimujú. Najviac vyvinutých lariev sa nachádza 30 cm nad zemou. Počas žeru poškodzujú vnútro stebla, klasu a ničia zrná. Preto je zvlášť dôležité ošetrovať porasty osivovej a zrnovej kukurice. Poškodené časti rastlín sú vstupnou bránou fuzarióz.

Chemická ochrana môže byť podľa rozhodnutia farmára:

  • zavesenie kapslí prípravku TRICHOPLUS so živými osičkami Trichogramma, ktoré kladú vajíčka do vajíčok víjačky kukuričnej a mory bavlníkovej, kde prebieha celý ich vývoj. Prvú aplikáciu treba urobiť na začiatku kladenia vajíčok víjačky zavesením kapslí v pároch na najvrchnejší list, druhú po 7 až 10 dňoch. Táto metóda je efektívna pri predpokladanom napadnutí 25 % a viac rastlín. V kukurici siatej je povolená dávka 100 kapslí na ha v dvoch aplikáciách, v kukurici cukrovej až 150 kapslí v troch aplikáciách. Je najvyšší čas vyvesiť kapsle do porastu.
  • postrek vyliahnutých húseníc a vajíčok vysoko selektívnym kontaktným a požerovým jedom INTEGRO, ktorý zastavuje požer húseníc už po niekoľkých hodinách a nevyliahnu sa ani zasiahnuté vajíčka, ani tie ktoré sú vykladené na ošetrenú plochu. Čakacia ochranná doba je veľmi priaznivá - 3 dni. Alebo postrek prípravkom STEWARD, ktorý pôsobí rovnako do 4 hodín po aplikácii, má translaminárne pôsobenie. Aplikujú sa na začiatku hromadného liahnutia húseníc, teda tento rok v 2.polovici júla. Steward je povolený do zrnovej aj cukrovej kukurice. V cukrovej má čakaciu dobu, po ktorej je možný zber, 14 dní. Novoautorizovaný prípravok CORAGEN 20 SC odporúča výrobca aplikovať na začiatku liahnutia húseníc, postrek zopakovať v mliečnej až fyziologickej zrelosti, max. 2-x za vegetáciu.
  • ošetrenie húseníc víjačky 7 - 10 dní po dosiahnutí maxima náletu motýľov do svetelných lapačov požerovými a dotykovými jedmi s repelentným účinkom DECIS EW 50, DELTA EW 50, KARATE ZEON 5 CS alebo VAZTAK 10 EC. Tu je autorizovaný nový prípravok PYRINEX SUPREME, ktorý odporúča výrobca aplikovať najneskôr týždeň po prvom vrchole náletu motýľov a o týždeň postrek zopakovať prípravkom s iným spôsobom účinku. Vzhľadom na teploty teraz ešte nevieme predpovedať, kedy bude maximum náletu motýľov.

Významnou pomôckou na presné určenie začiatku kladenia vajíčok je suma efektívnych teplôt 360°C a na optimálny termín pre chemický zásah suma 550°C. Suma efektívnych teplôt sa vypočíta ako súčet prebytkov nad 10°C z priemerných denných teplôt od začiatku vegetácie.

Približne v tom istom čase lieta ďalší motýľ, ktorý je nielen škodcom kukurice, ale široký polyfág. Je to mora bavlníková (Helicoverpa armigera). Na kukurici poškodzuje iba šúľky, nevžiera sa do stebiel kukurice. Imágo má rozpätie krídiel 30-40 mm, žltkastej, oranžovej alebo olivovozelenej farby. Pri tomto druhu je samička tmavšia ako samček. Na krídlach majú okrúhle alebo bodkované škvrny a na zadnom páre tmavosivý pás na okraji. Vajíčka sú polguľovité. Larvy sú žltozelenej až tmavofialovej farby, na chrbte majú tri pozdĺžne tmavé pásy a čierne bradavičky, na bokoch široký svetlý pás. Dorastená larva meria 15-22 mm.

Zaujímavosťou pri tomto škodcovi je, že v našich podmienkach prezimuje iba ojedinele, ale migruje z Afriky a teplých častí Európy na sever. U nás sa objavuje od mája do septembra. Jedna samička nakladie 300 až 2 000 vajíčok v skupinkách po 2-3 alebo jednotlivo na spodnú stranu listov. O 5-10 dní sa vyliahnu larvy, ktoré požierajú obaly vajíčka a neskôr samotné rastliny. Vývoj prebieha cez 6 instarov. Optimálna teplota pre vývin lariev je 22-28°C. Počet generácií do roka závisí od teplotných podmienok. Kuklí sa a prezimuje v pôde, vyliahnuté imága sa v domovskej krajine živia nektárom kvetov a pária sa niekoľko dní po vyliahnutí. Napáda viac ako 200 druhov rastlín. U nás bola prvýkrát pozorovaná na rajčiakoch v roku 1995 a na kukurici v roku 2003. Odvtedy bola nájdená aj na slnečnici, paprike, tekvici, strukovinách, lucerne a aj na okrasných rastlinách.

Prirodzenými nepriateľmi škodcu je vajíčkový parazitoid Trichogramma alebo parazitoidy z radu blanokrídlovcov, larvami sa živia aj vtáky. Prevenciou prezimovania je hlboká orba a častejšia kultivácia. Z chemických prípravkov je proti nej povolené INTEGRO s ochrannou čakacou dobou 3 dni.

Pred naskladnením osiva na výsev semenných porastov v budúcom roku je tento rok ešte možné použiť na morenie biologickými prípravkami s obsahom Bacillus thuringiensis BIOBIT WP alebo BIOBIT XL. Účinkujú na mole a húsenice víjačky najmladšieho vývinového stupňa, neúčinkujú na imága - motýle.

V Topoľčanoch, 8.7.2013

Ing. Alena Škuciová
ÚKSÚP – OOR Topoľčany

Ovocné stromy

Let druhej generácie obaľovača jablčného pokračuje s malou intenzitou. Avšak podmienky má vcelku vyhovujúce, ustálené počasie umožní nepretržitý nárast ich početnosti a aktivitu. Pre určenie správneho termínu ošetrovania je najlepšie sledovať kladenie vajíčok a ich vývoj pred liahnutím húseníc priamo v sade. Ošetruje sa buď v 1. termíne proti nakladeným vajíčkam prípravkami Coragen 20 SC (max. 2-x), Dimilin 48 SC alebo Integro alebo v 2. termíne proti vyliahnutým húseniciam prípravkami Bulldock 25 EC (max. 2-x za sezónu), Calypso 480 EC, Carpovirusine (max. 3-x za sezónu), Ceon 5 CS, Cyprin 10 EC, Decis EW 50, Decis Protech, Delta EW 50, In-Sek, Karate Zeon 5 CS, Star Zeon, Lambdol, Mavrik 2 F, Mospilan 20 SP (max. 1-x za sezónu), Nurelle D, Reldan 22, Spintor, Steward, Trebon 30 EC alebo Vaztak 10 EC. Treťou skupinou účinných prípravkov sú biologické prípravky Biobit XL a Madex, ktoré sa aplikujú na začiatku liahnutia húseníc, čo je asi 3 dni po 1. termíne. Všetky 3 skupiny prípravkov sa vzájomne vylučujú, to znamená, že sa nepožívajú v slede za sebou, ale postačuje jedno ošetrenie niektorého z nich vo vhodnom termíne. V tabuľke uvádzame približné termíny ochrany:

územie Slovenskej republiky  1. termín 2. termín
1. signalizačné pásmo (okresy Dunajská Streda, Komárno a juh okresov Galanta, Šaľa a Nové Zámky 13.-15. júla 20.-22. júla
2. signalizačné pásmo (ohraničené približne okresmi Bratislava, Trnava, Nitra, Levice, Lučenec, Rimavská Sobota, Košice a Michalovce) 16.-19. júla 23.-28. júla
3. signalizačné pásmo (nížinné polohy a kotliny severnejšie od 2. pásma do nadmorskej výšky približne 600 m) 22.-28. júla 29. júla-6. augusta
polohy nad 600 m ešte plus 5-7 dní

 

Zelenina
Na mnohých porastoch zelenín naďalej škodia molice. Ochrana je pomerne zložitá, pretože škodca má viac generácií do roka, preto je nevyhnutné striedať prípravky aj počas jednej vegetácie. Chemické ošetrenie sa robí až pri zistení výskytu škodcu. Na jeho monitorovanie sa v skleníkoch odporúča vyvesiť Bio plantella žlté lepové dosky alebo Žlté lepové doštičky. Proti molici lastovičníkovej na kapustovej zelenine nie je momentálne povolený žiadny prípravok. Proti molici skleníkovej je do papriky povolený prípravok Calypso 480 SC, v rajčiakoch Calypso 480 SC, Ceon 5 CS, In-Sek, Karate Zeon 5 CS, Star Zeon, Lambdol a Mospilan 20 SP (maximálne 2-krát za sezónu) a v uhorkách Calypso 480 SC, Ceon 5 CS, In-Sek, Karate Zeon 5 CS, Star Zeon, Lambdol a Sanmite 20 WP (maximálne 2-krát za sezónu). Postrek sa odporúča zopakovať minimálne 2-3-krát v intervale 3-5-7 dní. Proti imágam škodcu je možné použiť nižšiu koncentráciu, proti larvám je potrebná vyššia koncentrácia. V skleníkových podmienkach možno používať aj biologickú ochranu pomocou prípravkov En-Strip (Encarsia formosa), Ercal (Eretmocerus eremicus) a Mirical (Macrolophus caliginosus). Prirodzenými nepriateľmi molíc sú ešte aj rôzne druhy lienok.

Ochrana včiel

Na záver preventívne upozornenie na ochranu včiel pred zasiahnutím chemickými prípravkami na ochranu rastlín. Je to každoročne sa opakujúci problém, pričom vinní nie sú len poľnohospodári. Najdôležitejšia je v tomto prípade seriózna spolupráca včelárov a farmárov, ktorí by sa mali vzájomne informovať o rizikách, teda o umiestnení včelstiev (aj kočovných) a ošetrovaní kvitnúcich porastov prípravkami na ochranu rastlín s možným poškodením včiel.

Ing. Stanislav Barok, ÚKSÚP – OOR
8.7.2013