Úvod / Pôdohospodárstvo podľa tém / Signalizácia / Signalizačné správy

Signalizácia v ochrane rastlín na obdobie 28.6.-4.7.2013

07-10-2013

Zelenina

Konečne nám napršalo a skončili horúčavy. Darí sa múčnatkám a plesniam, a napriek predchádzajúcim horúčavám sa darí aj voškám, roztočom a moliciam.

Všetky druhy cibule napáda pleseň cibuľová. Na listoch sa prejavuje bledými šedozelenými pozdĺžnymi oválnymi škvrnami, ktoré sa neskôr sfarbujú do modrošeda alebo fialova. Napadnuté listy predčasne odumierajú, čím sa znižuje úroda a zhoršuje skladovateľnosť cibule. Na začiatku napadnutia je potrebné aplikovať fungicídy v 7-14 dňových intervaloch, za podmienok priaznivých pre šírenie plesní sa intervaly skracujú. Povolené sú fungicídy Signum (2-3 aplikácie), Acrobat MZ WG, Bravo 500, Funguran, Kocide 2000, Ridomil Gold MZ 68 WG. Okrem cibule aj na ošetrenie póru sú povolené Kuprikol 50, Dithane M 45, Dithane DG Neotec, Novozir MN 80.

V cibuli, póre a cesnaku na semeno sa môžu šíriť vošky. Povolené je Bi 58 EC-Nové, len do cibule a cesnaku je povolený aj Pirimor 50 WG. Na porastoch napadnutých plesňou sa druhotne šíria černe, rozšírenie registrácie proti nim má Amistar na cibuľu v poľných podmienkach max. 2x za vegetáciu. Tu môžete aplikovať aj Decis EW 50, Pyrinex 48 EC proti strapkám, Spintor aj proti strapke západnej. U záhradkárov sa rozšírila menej známa cibuľovka zhubná. Larvy tejto muchy poškodzujú cibuľu v zemi, ochrana proti nim nie je možná. Zostáva len vybrať cibuľu a spáliť. Pri aplikácii prípravkov do cibule nezabudnite pridať zmáčadlo.

Uhorky a tekvicovú zeleninu napáda pleseň uhorková. Predpokladá sa, že spóry huby sú k nám prenášané vetrom z krajín s celoročnou produkciou uhoriek, u nás neprezimuje. Ochorenie je ľahko viditeľné podľa hranatých žltozelených škvŕn na hornej strane listov, ktoré sú ohraničené žilkami. Ich počet sa rýchlo zväčšuje, zospodu listu sa na nich tvorí šedofialový porast plesne. Napadnuté listy hnednú a odumierajú. Pri prvom napadnutí treba okamžite ošetrovať povolenými fungicídmi Aliette 80 WG, Mikal M, Dithane M 45, Novozir MN 80, Kuprikol 50 (povolený aj na bakteriálnu škvrnitosť). V samotných uhorkách je spektrum prípravkov rozšírené o Curzate K, Dithane DG Neotec, Tanos 50 WG, Acrobat MZ WG, Champion 50 WP, Ridomil Gold MZ 68 WG, Ridomil Gold Plus 42,5 WP, Previcur 607 SL a Funguran alebo Bravo 500 na uhorky nakladačky a uhorky šalátové. Nový prípravok je Banko 500. Fungicídy môžete miešať s insekticídmi proti roztočcovi chmeľovému a strapkám Omite 30 WP, Vertimec 018 EC, Spintor a Dursban 480 EC (len strapky na sadeniciach) alebo voškám Calypso 480 SC a Pirimor 50 WG, proti strapke západnej Dursban 480 EC (len sadenice) a proti molici skleníkovej Karate Zeon 5 CS, Sanmite 20 WP a Calypso 480 SC. V suchých podmienkach škodí na tekvicovej zelenine a uhorkách aj múčnatka uhorková. Na listoch tvorí biele mycélium na vrchnej strane. Prah škodlivosti je až 20 % napadnutého porastu. Povolený je len Thiovit Jet.

Aj ostatnú poľnú zeleninu napádajú plesne. Pleseň kapustová sa prejavuje žltými škvrnami na hornej strane listov a na spodnej šedobielym povlakom. V poľných podmienkach sú škvrny na starších listoch tmavé a listy žltnú. Výskyt podporuje teplota nižšia ako 16°C a vysoká vzdušná vlhkosť, čím sa odlišuje od ostatných teplomilných plesní. Napadnuté hlávky neuskladňujte, môžu zahnívať. Semenné porasty je možné ošetrovať prípravkami Amistar alebo Ridomil Gold Plus 42,5 WP max. 2x za vegetáciu. Pleseň kapustová napáda aj kel a brokolicu v poľných podmienkach, kde je povolený Amistar max. 2x za vegetáciu aj na černe. Môžete pridať insekticíd proti voškám Karate Zeon 5 CS (aj mlynárik a mora kapustová) alebo Pirimor 50 WG. Na začiatku liahnutia húseníc mlynárika kapustového využite ekologické prípravky s obsahom Bacillus thuringiensis spp. kurstaki Biobit WP a Biobit XL. Chemických prípravkov na húsenice mlynárika a mory kapustovej je viac: Decis EW 50, Delta EW 50, Karate Zeon 5 CS, Pyrinex 25 CS, Spintor, Steward a Vaztak 10 EC. Proti žravým škodcom na kapustovej zelenine je nový prípravok Bulldock 25 EC.

Semenné porasty šalátu napáda pleseň šalátová. Prejavuje sa škvrnami ohraničenými žilnatinou, na vrchnej strane nažltlej farby, na rube šedým povlakom plesne. K šíreniu je potrebné 5-7 hodinové ovlhčenie listov pri teplote 10-21°C, to znamená chladnejšie a vlhké počasie. Prevenciou je prúdenie vzduchu preriedenými porastmi, a tým čo najrýchlejšie osušenie listov šalátu. Pri prvých príznakoch ošetrujte prípravkami Kuprikol 50, Dithane M 45, Dithane DG Neo-Tec, Novozir MN 80,. Ak sú na šaláte aj vošky, pridajte Pirimor 50 WG.

Semenné porasty reďkovky už vybiehajú do kvetu. Aj tu môže škodiť pleseň belostná, preto je proti nej zaregistrovaný Kuprikol 50.

Mrkva a petržlen majú tiež svoju pleseň mrkvovú. Prejavuje sa na starších listoch hnedými škvrnami na hornej strane listov. Napáda aj fenikel a zeler. Vyskytuje sa za chladného a vlhkého počasia. V semenných porastoch mrkvy a petržlenu sú povolené  Kuprikol 50, Dithane M 45, Dithane DG Neotec, Novozir MN 80.

Stále viac pestovaným druhom zeleniny v poľných podmienkach je šparľa. Táto na prvý pohľad jemná zelenina je však atakovaná množstvom chorôb a škodcov. Napáda ju pleseň sivá, rozšírené použitie proti nej v produkčných porastoch má Signum a Discus. Posledne menovaný fungicíd a Horizon 250 EW sú aj proti hrdzi špargľovej černi. Hrdza sa prejavuje po zbere bledými a žltými listami. Rozširuje sa veľmi rýchlo a môže spôsobiť vážne škody. V nasledujúcom roku môže znížiť úrodu až o 50 %. Odporúča sa na jeseň, po dozretí, pozbierať zvyšky rastlín a spáliť, aby sa zničili prezimujúce zdroje infekcie. V lete za vlhkého počasia je možné zachytiť infekciu postrekom uvedenými fungicídmi. Černe sa prejavujú na poraste až koncom leta, najmä v 2. a 3. roku. Listy žltnú a opadávajú takže stonky zostávajú holé. Táto choroba je považovaná za nebezpečnejšiu ako hrdza. Napadnuté rastliny strácajú asimilačnú plochu potrebnú k vytvoreniu dostatočného množstva zásobných látok pre budúci rok. Tiež sa odporúča pozbierať a spáliť nadzemnú časť. Ošetrenie fungicídmi je účinné, dôležité je založiť na tento účel pre prúdenie vzduchu širšie riadky. Špargľu trápia aj strapky. Pri zistení ošetrujte prípravkom Istroekol a Karate Zeon 5 CS. Posledný insekticíd účinkuje aj na chrobákov pekného vzhľadu, asi 6 mm veľkých špargľovec obyčajný, ktorý je modrozelenej farby s tromi žltými škvrnami, a špargľovec dvanásťbodkový žltočervenej farby s čiernymi bodkami. Obidva druhy požierajú všetky nadzemné časti rastlín v štádiu dospelca aj larvy. Ochrana sa odporúča, ak je niekoľko chrobákov na jednej rastline. Etiketu má na tento účel rozširený Karate Zeon 5 CS.

Ing. Alena Škuciová
ÚKSÚP – OOR Topoľčany
24.6.2013  

 

Kukurica

Tento rok je iný aj pre kukuričiara koreňového. Doteraz nemáme hlásenie o jeho prvých náletoch do feromónových lapačov. Informácie môžu pestovatelia zistiť na regionálnych pracoviskách odboru ochrany rastlín, z ktorých každé vykonáva pravidelné pozorovanie. Ochrana proti kukuričiarovi musí zahŕňať celý komplex opatrení, a to:

  • osevný postup – opakované pestovanie kukurice na tom istom poli raz za 2 roky alebo 2-krát za 3 roky zakaždým v kombinácii s ošetrením insekticídmi proti dospelcom alebo s akýmikoľvek inými opatreniami alebo ošetreniami,
  • odstraňovanie rastlín z výdrvu z polí nevysiatych kukuricou,
  • sledovanie populačnej hustoty na lapačoch a vizuálne v porastoch - veľmi významné na určenie prahu škodlivosti pre nasledujúci rok alebo termínu ošetrenia v prebiehajúcom roku – ošetrenie sa odporúča pri vrchole náletu alebo 3 týždne po začiatku letu, pričom tieto termíny sa často kryjú,
  • spracovanie pôdy; najmä hlboká jesenná orba a vylúčenie bezorebných systémov pestovania,
  • zníženie percenta obsiatej plochy kukuricou – čo najviac pod 50 %,
  • prednostné využívanie osív s nižším číslom FAO, ktoré skôr kvitnú,
  • dodržanie optimálneho počtu rastlín na hektár, teda optimálneho výsevku,
  • výživa rastlín, hlavne hnojenie organickými hnojivami (najlepšie maštaľným hnojom),
  • ochrana proti larvám škodcu morením osív alebo pôdnymi insekticídmi (pri skoršej sejbe je vhodnejšie aplikovať pôdne insekticídy pri kultivácii, než pri sejbe, kvôli neskôr sa liahnucim larvám),
  • ošetrovanie proti dospelcom na zamedzenie zvýšenia populačnej hustoty kukuričiara v nasledujúcom roku,
  • kombinovanie opatrení proti larvám a proti chrobákom.

V prípade vysokej početnosti dospelcov odporúčame ošetrenie proti nim najmä u lahôdkovej a osivovej kukurice približne v polovici júla (termín ešte bude spresnený) prípravkami Decis EW 50 a Delta EW 50 povolenými do kukurice na zrno alebo Santana (jedenkrát za 4 roky), Fury 10 EW a Fury 100 EW povoleným do kukurice všeobecne.

Ing. Stanislav Barok
ÚKSÚP – OOR
24.6.2013