Úvod / Pôdohospodárstvo podľa tém / Signalizácia / Signalizačné správy

Signalizačná správa ÚKSÚP-u od 4. 3. 2013 do 30. 4. 2013

07-10-2013

Príprava osiva
Základným zákonom, ktorý upravuje povinnosti uvádzania množiteľského materiálu pestovaných rastlín na trh je Zákon NR č. 597/2006 Z. z. o pôsobnosti orgánov štátnej správy v oblasti registrácie odrôd pestovaných rastlín a uvádzaní množiteľského materiálu pestovaných rastlín na trh v znení zákona č. 467/2008 Z. z.

Všeobecne záväznými právnymi predpismi, ktorými ministerstvo ustanovuje podrobnosti o:
a) vykonávaní odrodových skúšok,
b) vydávaní osvedčení o šľachtení nových odrôd pestovaných rastlín a osvedčení o udržiavacom šľachtení odrôd pestovaných rastlín,
c) náležitostiach Štátnej odrodovej knihy a Listiny registrovaných odrôd,
d) vykonávaní uznávania a skúšania množiteľského materiálu pestovaných rastlín,
e) evidencii dodávateľov a o vydávaní osvedčení o odbornej spôsobilosti dodávateľov,
f) odbornej príprave a odbornej skúške

sú Nariadenia vlády vydané pre jednotlivé druhy plodín a zverejnené na www.uksup.sk v časti Odboru osív a sadív.
Spoločné ustanovenie pre osivo a sadivo, ktoré stanovuje podmienky dodávania, balenia a skladovania osiva a sadiva všetkých druhov poľnohospodárskych plodín je Slovenská technická norma STN 46 0310. V zimnom období v štádiu príprav osiva na morenie sa podľa uvedenej STN po vyčistení pripraví dávka osiva na úradný odber vzoriek na uznávanie osiva alebo na odber vzoriek, ktorý zabezpečí výrobca osiva v spolupráci s inšpektorom ÚKSÚP-u Odboru osív a sadív. Úradné vzorky určené na uznávanie osiva je potrebné doručiť Ústrednému kontrolnému ústavu poľnohospodárskemu (ÚKSÚP) najneskôr tretí deň alebo odoslať druhý deň po úradnom odbere vzoriek.
Osivo pšenice, raže, jačmeňa, tritikale, kukurice, ľanu, cukrovej a kŕmnej repy mechanicky upravovanej a obaľovanej sa musí dodávať na trh namorené, okrem osiva pre alternatívne poľnohospodárstvo. Na morenie možno použiť prípravky-moridlá uvedené v platnom Zozname autorizovaných prípravkov na ochranu rastlín a prípravkov na ochranu rastlín povolených na paralelný obchod, ktorý vydáva Ministerstvo pôdohospodárstva SR. Obaly, v ktorých sa osivo dodáva musia byť adjustované podľa príslušných právnych predpisov. Dopravné prostriedky, ktorými sa osivo dopravuje, musia byť čisté, suché a bez zvyškov látok, ktoré by mohli zhoršiť kvalitu a zdravotnú neškodnosť prepravovaného osiva. Ich spôsobilosť na prepravu sa musí posúdiť so zreteľom na predpokladané trvanie prepravy a aktuálnu poveternostnú situáciu. Morené osivo sa nesmie prepravovať v železničných vagónoch menovite určených len pre obilniny a potraviny.
Osivo sa musí skladovať v samostatných skladoch, prípadne vo vymedzených častiach skladov. Pri skladovaní a ďalšej manipulácii s osivom je potrebné urobiť také opatrenia, aby nebolo možné manipulovať s osivom.
Každá dávka osiva musí byť označená náveskou s týmito údajmi:

  • obchodný názov alebo meno a sídlo výrobcu, baliarne alebo distribútora,
  • názov druhu alebo druhov, ak ide o zmes, vrátane percentuálneho zastúpenia jednotlivých druhov v zmesi,
  • názov odrody alebo odrôd u zmesí,
  • kategória osiva,
  • generácia základného a certifikovaného osiva,
  • identifikačné číslo alebo číslo dávky,
  • rok úrody,
  • hmotnosť netto alebo počet kusov v balení,
  • názov moridla a jeho účinná látka.


Podľa zákona NR SR 405/2011 Z. z. o rastlinolekárskej starostlivosti  sú určené druhy osív a sadív, ktoré musia byť označené aj rastlinným pasom pri uvádzaní na trh. Z poľných plodín sú to: sadivové zemiaky, sadzačky repy obyčajnej, sadenice chmeľu a množiteľský materiál vybraných druhov ovocia, okrasných rastlín, viniča, zelenín, korenín, tabaku, lupiny a lesných drevín.
Dovážať množiteľský materiál z krajín mimo Európskej únie (z tretích krajín) môže len fyzická osoba alebo právnická osoba, ktorá je na ÚKSÚP-e odbore osív a sadív evidovaná ako dodávateľ. Dovážať možno množiteľský materiál predzákladný, základný alebo certifikovaný osiva obilnín, krmovín, olejnín a priadnych rastlín, zelenín a repy. Dovážať certifikovaný množiteľský materiál sa môže z tretích krajín ktorým Rada Európskej únie vydala rozhodnutie, ktorým uznala, že množiteľský materiál vyrábaný v tejto krajine poskytuje ekvivalentné záruky rovnocennosti ako množiteľský materiál vyrobený v Európskom spoločenstve.
Je zakázané dovážať z tretích krajín konformný množiteľský materiál ovocných drevín a štandardný množiteľský materiál viniča hroznorodého, zmes osív na poľnohospodárske účely, množiteľský materiál geneticky modifikovaných  odrôd.
V tomto období končí vzorkovanie a morenie osív plodín, ktoré budú na jar vysievané ako prvé.

Repka jarná
Morenie je zamerané hlavne na ochranu proti škodcom vzchádzajúcich rastlín, menej na ochranu proti chorobám klíčiacich rastlín. Je to dané tým, že repka ako hlúbovina je veľmi silne napádaná skočkami, piliarkami, krytonosmi, kvetárkou kapustovou a v neposlednom rade aj voškami. Všetkých týchto škodcov môže výrazne eliminovať správne morenie osiva.
Padanie klíčiacich rastlín vyvolávajú huby ktoré prežívajú v pôde (Alternaria, Fusarium, Pythium a Rizoctonia), na rastlinných zvyškoch (Phoma, Peronospora, Botrytis a Albugo candida). Morenie proti posledným trom uvedeným chorobám nie je možné, rovnako ako proti Sclerotinii sclerotiorum, ktorá síce prežíva v pôde, ale morenie je neúčinné. Najúčinnejším spôsobom likvidácie sklerócií v pôde je aplikácia biopreparátu Contans WG 3-4 mesiace pred plánovaným výsevom. Morenie proti pôdnym hubám a hubám prenosným osivom rieši v repke moridlo na báze carboxinu a thiramu Vitavax 200 WP.
Cruiser OSR je povolený proti skočke repkovej, piliarke kapustovej a voške kapustovej, na ktoré pôsobí systémová insekticídna zložka zo skupiny neonikotinoidov thiamethoxam, ale ďalšie dve účinné látky fludioxonil a mefenoxam potláčajú široké spektrum húb napádajúcich klíčiace rastlinky. Chinook 200 FS systémovo zabezpečuje kontrolu skočky kapustovej, skočky repkovej, krytonosa kapustového, krytonosa čierneho, znižuje škodlivosť piliarky repkovej, kvetárky kapustovej a siatice oziminovej. Pre komplexnú ochranu osiva je možnosť jeho miešania s fungicídnymi moridlami. Najnovšie povolené moridlo Elado 480 FS s obsahom dvoch účinných látok pyretroidu a neonikotinoidu systémovo preniká do klíčiacich rastlín a účinkuje na škodcov vzchádzajúcej repky. Je povolené na skočky a piliarku repkovú.

Slnečnica ročná
Na ochranu vzchádzajúcich rastlín slnečnice proti chorobám je povolené moridlo Apron XL 350 ES so systémovo pôsobiacou účinnou látkou metalaxyl-M. Osivom a pozberovými zvyškami slnečnice sú prenášané pleseň sivá (Botrytis cinerea), pleseň slnečnice (Plasmopara halstedii), fómová škvrnitosť listov a stoniek (Phoma macdonaldi) a alternáriová škvrnitosť (Alternaria alternata).
Pri škodcoch je ochrana iná ako pri repke. Najvážnejší pôdni škodcovia repky sú drôtovce (larvy kováčikov). Cruiser 350 FS pôsobí nielen na drôtovce, ale aj proti prvým náletom vošky slamihovej. Obsahuje len insekticídnu zložku thiamethoxam, pôsobiacu systémovo. Cosmos 500 FS na báze fipronilu je autorizovaný na morenie osiva len proti drôtovcom.

Mak siaty
Sejba tejto plodiny je veľmi skoro na jar, osivo je už pripravené. Pripomínam, že jediné povolené moridlo Cruiser OSR s tromi účinnými látkami, ktoré opisujem pri repke, pôsobí v maku na škodcu krytonosa koreňového a choroby pleseň makovú a helmintosporiózu maku.

Ľan siaty
Aj keď je ľan krátko po vzídení napádaný živočíšnymi škodcami (strapkami a skočkami), nie je ochrana osiva insekticídmi vyriešená. Morenie je zamerané len na pôvodcov hubového ochorenia spôsobujúcich spálu ľanu z rodu Pythium, Asterocystis a Olpidium. Usychanie ľanu spôsobujú huby Phoma a Ascochyta prenosné osivom. Vysiatím infikovaného osiva klíčne listy žltnú, koreňový krčok a korene ľanu hnednú až celá rastlina odumiera. Na rastlinách, ktoré prežijú, sa usychanie stonky prejaví pred kvitnutím a počas kvitnutia. Hnednutie a lámavosť stoniek ľanu spôsobuje huba Polyspora lini. Je prenosná osivom, ale kvôli tomu, že mycélium patogéna prerastá hlboko do semena, je morenie kontaktnými moridlami málo účinné. Morenie zabezpečí vyklíčenie ľanu a ochranu proti fuzarióze ľanu. Povolené moridlo Vitavax 2000 obsahuje kontaktnú aj systémovú zložku, čím zabezpečujú účinok proti uvedeným patogénom.

Okrem morenia osiva olejnín platia všeobecné zásady prevencie chorôb: vhodná predplodina, odstup pestovania na tom istom pozemku, rešpektovanie pôdnych a poveternostných požiadaviek plodín, odstraňovanie pozberových zvyškov, pestovanie odrôd s vyššou odolnosťou, správna agrotechnika a výsev zdravého neinfikovaného osiva.

Ďalej spomeniem ďalšie prípravky so stimulačným účinkom, ktoré je možné pridávať k osivu jarín pri morení. K osivu jarného jačmeňa môžete pridať Huminer, ktorý stimuluje tvorbu hlavných i adventívnych koreňov, čoho výsledkom je mohutná koreňová sústava do šírky a hĺbky. Tým sa využíva väčší pôdny priestor pre odber vody a živín. Fruiter zvyšuje energiu klíčenia. Rastliny lepšie a rovnomernejšie vzchádzajú – vytvára sa vyrovnaný, kompaktný a zapojený porast. Galleko špeciál je doplnok pri morení osiva a sadiva pre posilnenie energie klíčenia. Pomáha osivám a sadivám pri vzchádzaní, pri tvorbe koreňov i ich nadzemných častí. Zabezpečuje rovnomerné zapojenie porastu a zvyšuje odolnosť voči stresom a zlepšuje fotosyntetický proces a zdravotný stav mladých rastlín. Lignohumát MAX ako prídavok k moridlu je základom dobrého vzchádzania obilnín, kukurice, zemiakov, cukrovej repy, olejnín a strukovín. Obsahuje komplex humínových látok s komplexným pôsobením na rastlinu a zlepšením vlastností pôdneho profilu. Kvalitatívne ovplyvňujú koreňový systém a sprístupňujú živiny dodané aj obsiahnuté v pôde.

Základom boja proti chorobám vzchádzajúcich strukovín zostáva morenie. Na ktoré choroby je účinné?

Hrach siaty
Choroby klíčiacich semien a vzchádzajúcich rastlín vyvolávajú huby z rodov Pythium, Rhizoctonia, Aphanomyces, Thielaviopsis, Phoma. Spôsobujú zníženie počtu rastlín na jednotku plochy počas vzchádzania aj v priebehu vegetácie. Porasty trpia rastovými poruchami, predčasne dozrievajú a kvalita semien je negatívne ovplyvnená. Prejav je viditeľný na mladých rastlinkách ich zaostávaním v raste, žltnutím, koreňové kŕčky a bázy stoniek sa sfarbujú do hneda až čierna, podliehajú suchej alebo mokrej hnilobe až postupne odumierajú. Pôvodcovia chorôb pretrvávajú v pôde vo forme spór 4-5 rokov a dlhodobo zamorujú pozemky. Napadnutie klíčiacich a vzchádzajúcich rastlín podporuje chladné a daždivé počasie. Preventívna ochrana spočíva v používaní zdravého osiva, správnej agrotechnike a dlhšom časovom odstupe v zaraďovaní hrachu na tú istú parcelu.

Koreňovú spálu hrachu vyvoláva Fusarium solani. Najskôr sa prejavuje červenohnedými pásikmi na báze stonky tesne nad povrchom pôdy. Pásiky sa spájajú do škvŕn a pletivo odhníva. Spodné listy napadnutých rastlín majú sivastý nádych, postupne žltnú a odumierajú. V priaznivých podmienkach postupujú vyššie a rastliny celé odumierajú.

Fuzáriové vädnutie hrachu spôsobuje huba Fusarium oxysporum f. pisi. Huba napáda cievne zväzky, ktoré sú potom na priereze červenkasté. Rastliny zaostávajú v raste, ich listy sa stáčajú, sú sivozelené až biele a postupne usychajú. Obidve ochorenia spôsobené fuzáriami sa vyskytujú v poraste ohniskovo. Prezimujú vo forme chlamydospór na zvyškoch rastlín a v pôde, napadnutie sa najviac prejavuje v máji najmä ak je teplé počasie a vlhká a teplá pôda. Pri fuzariózach je dôležité dodržiavať dobrú agrotechniku, zaorávať rastlinné zvyšky, striedať plodiny, nevysievať hrach na zamorený pozemok aspoň 5 rokov a používať zdravé a morené osivo. Napadnutiu klíčiacich semien a vzchádzajúcich rastlín a fuzariózam zabráni morenie osiva prípravkami Vitavax 200 FF a Vitavax 2000.

Morenie uvedenými prípravkami zabráni aj klíčeniu húb prenosných osivom Ascochyta pinodes, Ascochyta pinodella a Ascochyta pisi, ktoré spôsobujú ochorenie hrachu známe pod názvom antraknóza hrachu. Prvé dve huby prežívajú okrem osiva aj v pôde. Na rastlinách tvoria hnedé až hnedočierne škvrny bez ohraničenia na stonkách, listoch, zálistkoch a úponkoch, strukoch aj semenách. Ascochyta pisi tvorí svetlohnedé škvrny s tmavším okrajom. Napadnutiu rastlín a rozvoju choroby napomáha vlhké a chladné počasie.
Aj pri antraknóze je dôležité okrem morenia vyberať odolné odrody hrachu a venovať sa správnej agrotechnike.

Fazuľa záhradná
Najzávažnejšou hubovou chorobou fazule je antraknóza fazule (Colletotrichum lindemuhianum). Prejavuje sa hnedou škvrnitosťou s načervenavými okrajmi na strukoch a semenách. Zdroj infekcie je osivo a zvyšky napadnutých rastlín. Tie môžu byť zdrojom infekcie aj hnedej škvrnitosti listov fazule (Ascochyta boltshauseri). Škvrny sa objavujú už na klíčnych listoch a postupujú až na struky. Koreňovú hnilobu fazule vyvolávajú Fusarium solani f. phaseoli, Fusarium oxysporum f. phaseoli. Chorobu podporuje časté pestovanie fazule na tom istom pozemku.
Okrem hubových chorôb, ktorým sa dá predchádzať morením osiva, sú osivom prenosné bakteriózy baktériová spála fazule (Xantomonas axonopodis pv. phaseoli) a baktériová gloriolová spála fazule (Pseudomonas syringae pv. phaseolica).
Na ošetrenie osiva fazule nie sú povolené žiadne moridlá, zásadnými ochrannými opatreniami sú preventívne zásahy na odstránenie pozberových zvyškov napadnutých rastlín, striedanie plodín, neprehusťovať porasty, výber odolnejších odrôd a vysievať zdravé osivo.

Sója obyčajná
Nevýhodou pestovania sóje môže byť množstvo hubových chorôb prenosných osivom, zvyškami rastlín a pôdou – pleseň sójová (Peronospora manshurica), hnedá škvrnitosť listov sóje (Mycosphaerella uspenskajae), cerkospórová škvrnitosť sóje (Cercospora sojina), fómová škvrnitosť listov sóje (Phoma exiqua), škvrnitosť listov sóje (Pleumosphaerulina sojaecola), hniloba stoniek a strukov sóje (Diaporthe phaseolorum), fuzariózy sóje, antraknóza sóje a ochorenie spôsobené baktériami prenosné osivom bakteriálna spála sóje (Pseudomonas syringae).
Na presné určenie pôvodcu ochorenia sóje sú nevyhnutné laboratórne metódy určenia patogénov. Nedá sa spoliehať na účinok moridla proti všetkým patogénom. Povolené sú prípravky na báze mancozebu – Dithane M 45, Dithane DG Neotec, Novozir MN 80 a na báze carboxinu a thiramu – Vitavax 2000.
Okrem morenia osiva platia všeobecné zásady prevencie chorôb: striedanie plodín, odstraňovanie pozberových zvyškov, pestovanie odrôd s vyššou odolnosťou, správna agrotechnika, výsev zdravého neinfikovaného osiva a pri morení používať adhezívne látky.

Šošovica jedlá
Najnebezpečnejšie choroby napádajúce vzchádzajúce rastlinky, ktoré spôsobujú koreňovú hnilobu a vädnutie šošoviceFusarium spp., Phoma pinodella a pôvodca antraknózy šošovice (Ascochyta lentis). Ako mimoetiketové povolenie platí rozšírenie rozsahu použitia na morenie osiva šošovice prípravkom Vitavax 2000.

Bôb obyčajný
Trpí rovnakými chorobami prenosnými osivom a pozberovými zvyškami ako fazuľa: antraknóza bôbu, hnedá škvrnitosť listov bôbu (Botrytis fabae). Koreňovú spálu bôbu vyvolávajú fuzáriá. Nie sú povolené žiadne moridlá na ochranu osiva, je potrebné dodržiavať preventívnu ochranu ako pri fazuli.

Lupina biela
Na ošetrenie osiva proti hubovým chorobám je ako mimoetiketové povolenie rozšírený rozsah použitia pre Maxim XL 035 FS.

V Topoľčanoch, 18.2.2013

Ing. Alena Škuciová    
ÚKSÚP – OOR Topoľčany