Úvod / Pôdohospodárstvo podľa tém / Signalizácia / Signalizačné správy

Signalizácia v ochrane rastlín – 39/2019

30-09-2019
Ing. Alena Škuciová | [email protected]
ÚKSÚP – OKOR Topoľčany

Chrček poľný

Všimli ste si tento rok toto milé zvieratko ako usilovne znáša zásoby na zimu? Prebehuje cez cesty, ukrýva sa na priekopách a jeho nory ešte viac rozširujú škodlivosť hlodavcov.

Chrček poľný  (iné názvy: škrečok poľný, chrček roľný, staršie: chrček obyčajný, škrečok obyčajný) lat. Cricetus cricetus je druh chrčka a jediný druh rodu Cricetus.

Je často považovaný za poľnohospodárskeho škodcu a pre svoju kožušinu bol lovený. V celom areáli rozšírenia je považovaný za najmenej ohrozený druh ale vo viacerých krajinách je kriticky ohrozený.

Má žltohnedú dorzálnu kožušinu s bielymi škvrnami. Hruď a brucho je čierne. Chvost je krátky a srstnatý. Je oveľa väčší ako škrečok zlatý (Mesocricetus auratus) alebo trpasličie škrečky, ktoré sa bežne chovajú v domácnosti. Váži 220 – 460 g a dorastá do 21 – 28 cm, chvost 30 – 60 mm. Je to nočný alebo súmračný druh. Žije jednotlivo v komplexe podzemných chodieb. Buduje si aj vertikálne chodby, cez ktoré, v prípade nebezpečia, rýchlo prepadne. Živý sa semiačkami, strukovinami, koreňovou zeleninou, trávou ale aj hmyzom. Jedlo si zbiera do lícneho vačku a odnáša do vymedzenej miestnosti, skladu. Tieto zásoby môžu byť dosť veľké a môžu obsahovať celkovo 65 kg jedla vrátane 50 kg zemiakov a 15 kg obilia. Od októbra do marca hibernuje. Počas tohto obdobia sa každých päť alebo sedem dní zobudí a kŕmi sa zo svojich zásob. Sexuálnu dospelosť dosahujú po 43 dňoch a rozmnožujú sa od apríla do augusta. Tehotenstvo trvá 18 – 20 dní a vo vrhu je 3 až 15 mláďat. Tie sú odstavené vo veku troch týždňov. Dokážu sa rýchlo množiť.

Pri ohrození vydávajú zubami klepotavý zvuk.

Jeho typickým biotopom sú nízko položené poľnohospodárske oblasti s jemnou hlinou alebo sprašou. Môže obývať aj lúky a záhrady. Pôvodne pochádza z veľkého územia od Západnej Európy, cez Strednú a Východnú Európu, Rusko a Kazachstan sa rozšíril až k rieke Jenisej. Na Slovensku je škodca rozšírený v najteplejších oblastiach. Vyhovujú mu suchšie a ľahšie pôdy. Počas rokov 1971 a 1972 bolo vo Východoslovenskej nížine veľké premnoženie týchto škrečkov, odhadom 35 mil. jedincov. V posledných rokoch sa jeho početnosť znižuje.

V minulosti boli povolené prípravky na báze fosfidu hlinitého na ničenie chrčkov. V súčasnosti nie sú povolené žiadne rodenticídy ani na výnimku.