Úvod / Pôdohospodárstvo podľa tém / Signalizácia / Signalizačné správy

Signalizácia v ochrane rastlín – 36/2018 - Morenie osiva ozimného jačmeňa

03-10-2018
Ing. Alena Škuciová | [email protected]
ÚKSÚP – OKOR Topoľčany

Príprava budúcej úrody začína ošetrovaním pôdy pred sejbou a výberom a morením osiva. V predchádzajúcej signalizácii sme sa venovali ozimnej pšenici, teraz si aktualizujeme prípravky do ozimného jačmeňa.

Najrozšírenejšou chorobou jačmeňa je hnedá škvrnitosť jačmeňa (Pyrenophora teres anamorfa: Drechslera teres, syn. Helmintosporium teres). Prezimuje hlavne v osive, na ozimnom jačmeni alebo výdrve. Na rastlinných zvyškoch má krátku životnosť. Primárna infekcia vzniká vždy z osiva.  Mycélium zo zrna prerastá do klíčiacej rastlinky, ak zasiahne rastový vrchol, môže jačmeň odumrieť. Na rastlinách, ktoré ďalej vegetujú,  prerastá do listov a tvorí svetlohnedé pásiky na hornej strane listov. Pásiky postupne tmavnú, šíria sa pozdĺžne aj priečne a tvoria sieťovú štruktúru. Pletivo v strede škvŕn nekrotizuje. Pri silnej infekcii a rozsiahlom poškodení list usychá. Moridlá s účinnosťou proti hnedej škvrnitosti na ozimnom jačmeni sú na báze prothioconazole+tebuconazole  Lamardor 400 FS alebo Redigo Pro, fludioxonil+tebuconazole Seedron, carboxin+thiram Vitavax Royal, ipconazole+imazalil Rancona i-Mix, fluxapyroxad Systiva a  kombinácia účinných látok fluopyram+ prothioconazole+tebuconazole  Raxil Star alebo difenoconazole+fludioxonil+tebuconazole Celest Trio Formula M.

Hnedá prúžkovitosť jačmeňa (Pyrenophora graminea anamorfa Helmintosporium gramineum) je tiež prenosná osivom. Infikované zrno je hlavným zdrojom infekcie. Základom je teda morenie osiva prípravkami na báze difenoconazole Dividend 030 FS alebo Difend (autorizovaný aj pre raž a tritikale) alebo Interest , prothioconazole+tebuconazole Lamardor 400 FS alebo Redigo Pro, difenoconazole+fludioxonil+tebuconazole Celest Trio Formula M a fluopyram+prothioconazole+tebuconazole Raxil Star a fluxapyroxad Systiva a čistý tebuconazole Tebseme, fludioxonil+sedaxane Vibrance Duo 50 FS, fludioxonil+tebuconazole Seedron alebo ipconazole+imazalil Rancona i-Mix.

Chorobou, ktorú je možné potlačiť len morením je pleseň snežná (Monographella nivalis syn. Fusarium nivale). Napáda všetky ozimné obilniny a trávy. Prvé príznaky je možné pozorovať už na jeseň na prevlhčených miestach, kde celkom vypadnú rastliny. Najtypickejšie príznaky sú na jar. Rastliny sú pokryté belavým alebo ružovkastým povlakom mycélia, ktoré sa tvorí pod vysokou a dlhotrvajúcou snehovou pokrývkou na nezamrznutej pôde. Rozvoj choroby podporuje prehustený porast a nedostatok svetla. Vyskytuje sa vo vyšších polohách, kde môže byť príčinou vyzimovania porastov. Rastliny, ktoré prežijú, bývajú silno retardované. Do všetkých ozimín sú povolené moridlá na báze fluoxastrobin+prothioconazole+tebuconazole Scenic 080 FS, prothioconazole Redigo 100 FS, prothioconazole+tebuconazole Lamardor 400 FS alebo Redigo Pro, difenoconazole+fludioxonil Difend Extra (autorizované aj proti fuzariózam) a difenoconazole+fludioxonil+tebuconazole Celest Trio Formula M, fludioxonil+tebuconazole Seedron, fludioxonil+sedaxane Vibrance Duo 50 FS  (účinkuje aj proti septoriózam a fuzariózam). Pre raž a tritikale tiež carboxin+thiram Vitavax Royal. Do ozimného jačmeňa proti plesni snežnej je kombinácia účinných látok fluopyram+ prothioconazole+tebuconazole Raxil Star, prothioconazole+tebuconazole+thiazoxide Raxil Pro 050 FS a účinná látka fluxapyroxad Systiva. Len do tritikale je povolená proti plesni snežnej a fuzariózam kombinácia prochloraz+tebuconazole Orius Univerzal alebo čistý tebuconazole Tebseme.

Prašná sneť jačmenná (Ustilago nuda) je prenosná osivom, pričom napadnutie zrna nie je viditeľné. Mycélium huby je prerastené vo vnútri obilky. Po vysiatí infikovaného a nemoreného osiva mycélium prerastá cez steblo až do klasu. Klas a napadnuté obilky si zachovávajú svoj tvar aj v štádiu klasenia, keď sa namiesto zrna tvoria chlamydospóry. Napadnutie je viditeľné až v čase kvitnutia, keď pokožka, ktorou sú chlamydospóry obalené, praská a namiesto zŕn sa vytvorí prašný útvar z čiernych chlamydospór. Rozprášením do okolia prerastajú do kvetov zdravých rastlín, prerastú do nových zŕn a prežijú vo forme mycélia do ďalšej sejby. Chlamydospóry si udržujú klíčivosť niekoľko rokov. 

Na ochranu ozimného jačmeňa sú registrované moridlá na báze carboxin+thiram Vitavax Royal, fludioxonil+sedaxane Vibrance Duo 50 FS, prothioconazole+tebuconazole  Lamardor 400 FS alebo Redigo Pro, čistý tebuconazole v moridle Raxil 060 FS alebo Tebseme a  kombinácia účinných látok fluopyram+ prothioconazole+tebuconazole  Raxil Star a fludioxonil+tebuconazole Seedron alebo ipconazole+imazalil Rancona i-Mix. Difenoconazole+fludioxonil+tebuconazole Celest Trio Formula M je autorizovaný proti prašným snetiam v ozimnom jačmeni, aj proti mazľavým snetiam v raži a tritikale, difenoconazole Dividend 030 FS  proti mazľavým a prašným snetiam v raži a tritikale aj proti septoriózam, difenoconazole+fludioxonil Difend Extra proti mazľavej sneti pšeničnej a zakrpatenej v raži a tritikale.

Proti černaniu báz stebiel je autorizovaná okrem ozimnej pšenice aj v pšenici špaldovej, ozimnom jačmeni a tritikale nová účinná látka silthifam v moridle Latitude XL.