Úvod / Pôdohospodárstvo podľa tém / Ochrana rastlín / Odborné články

Invázne dreviny - Beztvarec krovitý (Amorpha fruticosa)

25-04-2016
Ing. Alena Škuciová | Alena.Skuciova@uksup.sk
ÚKSÚP OOR Topoľčany

Beztvarec krovitý Amorpha fruticosa

Patrí do čeľade bôbovitých Fabaceae.

Pôvodne pochádza zo Severnej Ameriky, kde rastie na svere od štátu Connecticut a Minessota až po Floridu na juhu. V 18. storočí bol dovezený do Anglicka. U nás sa nebezpečne rozširuje v okolí tokov riek a v lužných lesoch južného Slovenska od druhej polovice 19. storočia. Pužíva sa na zazeleňovanie neplodných pôd a v záhradách ako okrasná rastlina. Je nenáročný na stanovište, preto sa používa na spevňovanie svahov a do parkov.  Vo svojej pôvodnej domovine rastie na mokradiach a brehoch vodných tokov, u nás sa mu darí na suchších vresovitých pôdach a tiež v okolí vodných plôch.

Beztvarec krovitý - Amorpha fruticosa

Beztvarec krovitý - Amorpha fruticosa
foto: Roľnícke noviny

Vytvára málo rozkonárený vzdušný ker, ktorý dorastá do výšky 1-4 m, niekedy aj viac. Kôra je hladká, šedá až čiernosivá. Listy sú viacjarmové, až 30 cm dlhé, majú 5 až 20 párov celookrajových vajcovitých lískov. Súkvetia tvoria úzke a dlhé vzpriamené strapce s množstvom kvetov fialovej, zriedka bielej farby. Kvitne od mája do septembra, pričom býva často navštevovaný včelami ako medonosná rastlina. Plody sú malé nepukavé struky s obsahom 1-2 semien do veľkosti 1 cm. Celá rastlina je mierne jedovatá, listy a plody obsahujú isoflavonové rotenoidy (tefrosin, toxikarol, rotenon, amorfigenin) a chromenoflavon amorinin. V minulosti sa z neho získavalo modré farbivo (takzvané nepravé indigo – False Indigo), jeho obsah v rastline je však pomerne nízky, takže na priemyselné spracovanie nie je vhodný.

Ako som spomínala pestuje sa v záhradách a parkoch ako ozdobný ker a pretože dobre znáša priemyselné znečistenie a prašné ovzdušie, býva vysádzaný v okolí priemyselnych zón, cementární alebo na dialniciach, kde sa mu darí aj ako súčasť stredného zeleného pásu oddeľujúceho obidva dialničné smery. Vzhľadom k tomu, že má pevnú koreňovú sústavu, hodí sa aj k spevňovaniu rôznych eróziou ohrozených svahov a násypov. Beztvarec krovitý má rád nevysychavé, ale tiež nie príliš mokré pôdy a slenečné stanovištia. Rozmnožuje sa ľahko semenami alebo drevitými  rezkami z ktorých sa takmer každý kúsok vložený do zeme ujme. Práve jeho ľahké rozširovanie a nízke nároky na prostredie, sú dôvodom že tento pekný ker bol zaradený medzi invázne dreviny.