Úvod / Pôdohospodárstvo podľa tém / Ekonomika, financie, trh / Odborné články

Index cien potravín FAO klesá už šiesty mesiac po sebe

11-10-2022
(zdroj: www.fao.org)

Podľa novej správy, ktorú dnes zverejnila Organizácia Spojených národov pre výživu a poľnohospodárstvo (FAO), sa svetové ceny potravinárskych komodít v septembri znížili už šiesty mesiac po sebe, pričom prudký pokles cien rastlinných olejov viac než vykompenzoval vyššie ceny obilnín.

Index cien sleduje mesačné zmeny medzinárodných cien bežne obchodovaných potravinových komodít:

Index cien potravín FAO dosiahol v septembri priemernú hodnotu 136,3 bodu, čo je o 1,1 % menej ako v auguste, ale o 5,5 % viac ako pred rokom.

Index cien rastlinných olejov FAO sa v priebehu mesiaca znížil o 6,6 % a dosiahol najnižšiu úroveň od februára 2021. Medzinárodné kotácie palmového, sójového, slnečnicového a repkového oleja boli nižšie. Pretrvávajúce veľké zásoby palmového oleja a sezónne rastúca produkcia v juhovýchodnej Ázii tlačili ceny palmového oleja nadol. K poklesu tohto subindexu prispeli aj vyššie vývozné zásoby sójového oleja v Argentíne, zvýšené dodávky slnečnicového oleja z čiernomorského regiónu a nižšie ceny ropy.

Index cien obilnín FAO naopak oproti augustu vzrástol o 1,5 %. Medzinárodné ceny pšenice sa zvýšili o 2,2 %, čo súviselo s obavami v súvislosti so suchom v Argentíne a Spojených štátoch amerických, rýchlym tempom vývozu z Európskej únie pri vysokom vnútornom dopyte a zvýšenou neistotou v súvislosti s pokračovaním Čiernomorskej iniciatívy pre obilniny.  Svetové ceny kukurice boli prevažne stabilné, keďže silný americký dolár pôsobil proti tlaku vyplývajúcemu zo znížených vyhliadok na produkciu v Spojených štátoch amerických a Európskej únii. Index cien ryže FAO vzrástol o 2,2 %, najmä v reakcii na zmeny vývoznej politiky v Indii.

Index cien mliečnych výrobkov FAO klesol o 0,6 %, čo do značnej miery odráža vplyv slabšieho eura voči americkému doláru, ako aj neistotu na trhu a neutešené vyhliadky globálneho hospodárskeho rastu.

Index cien mäsa FAO klesol o 0,5 %. Svetové ceny hovädzieho mäsa klesli v dôsledku vysokých vývozných zásob z Brazílie a zvýšenej likvidácie hovädzieho dobytka v niektorých producentských krajinách, zatiaľ čo ceny hydinového mäsa sa znížili v dôsledku tlmeného dovozného dopytu. Svetové ceny bravčového mäsa naopak vzrástli v dôsledku nedostatku dodávok jatočných zvierat v Európskej únii.

Index cien cukru FAO sa v septembri znížil o 0,7 %, čo súviselo najmä s dobrými vyhliadkami produkcie v Brazílii spolu s nižšími cenami etanolu a vplyvom menových kurzov.

Nižšie prognózy celosvetovej produkcie, spotreby a obchodu s obilninami v rokoch 2022/23

FAO zverejnila aj najnovší Prehľad ponuky a dopytu po obilninách, v ktorom ďalej znížila prognózu svetovej produkcie obilnín na rok 2022, ktorá je teraz stanovená na 2 768 miliónov ton, čo je o 1,7 % menej ako v roku 2021.

Predpokladá sa, že svetová produkcia iných druhov obilnín dosiahne 1 468 mil. ton, čo je medziročný pokles o 2,8 %, najmä v dôsledku nepriaznivých podmienok pre úrodu v Spojených štátoch amerických. Svetová produkcia ryže sa predpokladá na úrovni 512,8 mil. ton, čo je o 2,4 % menej ako jej historické maximum dosiahnuté v roku 2021, ale stále ide o nadpriemernú úrodu. Revízia produkcie ryže smerom nadol odráža letné sucho a vysoké teploty v Číne a záplavy v Pakistane. Organizácia FAO v septembri zvýšila svoju prognózu celosvetovej produkcie pšenice na 787,2 milióna ton, čo je o 1,0 % viac ako v predchádzajúcom roku a na ceste k rekordnej úrode, a to v dôsledku lepších výnosov ako boli očakávané v Európskej únii a Ruskej federácii.

V súčasnosti sa predpokladá, že svetová spotreba obilnín v sezóne 2022/23 klesne v porovnaní s predchádzajúcou sezónou o 0,5 % na 2 784 mil. ton, pričom toto zníženie odráža najmä zníženú spotrebu krmív.

Predpokladá sa, že svetové zásoby obilnín sa na konci sezóny 2023 znížia o 1,6 % na 848 miliónov ton. Očakáva sa, že pomer svetových zásob obilnín k ich spotrebe klesne v roku 2022/23 z 31 % v predchádzajúcom roku na 29,7 %, čo je z historického hľadiska stále pomerne vysoká hodnota.

Predpokladá sa, že svetový obchod s obilninami v roku 2022/23 (júl/jún) klesne o 2,4 % v porovnaní s predchádzajúcou obchodnou sezónou, a to pravdepodobne so všetkými hlavnými obilninami. K tomuto poklesu pravdepodobne prispejú aj dôsledky vojny na Ukrajine a sila amerického dolára.

Preklad z originálu

Zdroj:

https://www.fao.org/newsroom/detail/fao-food-price-index-drops-for-the-sixth-consecutive-month/en