Úvod / Pôdohospodárstvo podľa tém / Ochrana rastlín / Odborné články

Invázne dreviny - Kustovnica cudzia (Lycium barbarum)

29-04-2016
Ing. Alena Škuciová | [email protected]
ÚKSÚP OOR Topoľčany

Kustovnica cudzia Lycium barbarum

Patrí do čeľade ľuľkovitých Solanaceae.

Pôvodne pochádza z Ázie (niektoré zdroje uvádzajú Čínu a Japonsko) a z juhovýchodnej Európy. Postupne bola zavlečená do mnohých častí sveta (severná Afrika, Severná Amerika, Patagónia.

Kustovnica cudzia - Lycium barbarum

Kustovnica cudzia - Lycium barbarum
foto: www.nahuby.sk

Na naše územie bola prinesená v 18.storočí ako okrasný ker, na Slovensku bola vysádzaná začiatkom 20.storočia do živých plotov a neskôr okolo ciest.  Postupne sa nekontrolovateľne rozšírila a rastie na neudržovaných suchých svahoch, násypoch, rumoviskách, pozdĺž múrov, na hrádzach, okolo ciest a železničných tratí. Často rastie v mestskom prostredí v pásme nížin aj pahorkatín, kde vytvára nepreniknuteľné porasty. Z dôvodu agresívneho šírenia bola kustovnica cudzia zaradená medzi invázne dreviny.

Je to opadavý ker vysoký okolo 150-300 cm, bohato vetvený s previsnutými konármi, ktoré sú riedko tŕnisté i bez tŕňov. Listy sú elipsovité až kopijovité, celistvookrajové, lysé. Lievikovité, dlhostopkaté kvety vyrastajú vo zväzkoch začiatkom leta. Sú ružové, ružovofialové až purpurové. Kvitne od mája do októbra. Staršie kvety zhnednú na farbu bielej kávy. Plod je bobuľa. Má veľmi veľké jasnočervené alebo oranžovo žlté plody, ktoré majú pretiahnutý tvar, 5 až 12mm dlhé a 0,4 až 2mm široké. Každý plod obsahuje 4 až 20 hnedo žltých guľatých semien s priemerom okolo 2mm. Celá rastlina je slabo až stredne jedovatá, obsahuje withanolidy, pyrrolové deriváty a tropanové alkaloidy. Záeroveň aj dobrou  medonosnou rastlinou. V Číne sa plody tohto druhu využívajú v tradičnom ľudovom liečiteľstve a to najmä plody druhu Lycium chinense, ktoré nazývajú gou qui. K nám prenikol ich názov z anličtiny ako goji. Číňania využívajú okrem plodov aj listy a korene tejto rastliny. Slúži im ako korenie, liečivka aj zelenina. Rozhodne však netreba zamieňať kustovnicu čínsku za kustovnicu cudziu.

Rastlina je mrazuvzdorná. Bez problémov znáša teploty aj -25°C. Odoláva tiež dymu. Na podmienky je tiež nenáročná, má však rada slnečné stanovište. Rozmnožuje sa vegetatívne  odnožami alebo drevnatými výhonkami  aj generatívne (plodmi).